Alex Albon je izrazio uvjerenje da je Tajland ozbiljan u vezi sa domaćinstvom utrke Formule 1 u budućnosti, nakon što se sastao s premijerom zemlje zajedno sa izvršnim direktorom F1 Stefanom Domenicalijem, dok sad drži na oku projekt za Bangkok.
Albon, koji se utrkuje za Williams pod tajlandskom zastavom, razgovarao je sa premijerom Paetongtarnom Shinawatrom uoči Velike nagrade Japana.
Domenicali, koji je prethodno razgovarao sa Shinawatrom u martu, pohvalio je ambicije Tajlanda za utrku u Bangkoku, nazvavši planove “impresivnima” i potvrdivši da će se razgovori nastaviti slijedećih mjeseci.
Iako je trenutni kalendar ograničen na 25 utrka, ostaje potencijal za novi događaj, iako bi mogućnost povećanja ionako zahtjevnog rasporeda mogla naići na otpor vozača.
Albon je osvrćući se na svoj sastanak sa tajlandskim premijerom, objasnio: “Bio je to produžetak razgovora koje je Stefano vodio, samo sam istraživao kako bih ja mogao pridonijeti. Za Tajland, tamo postoji stvarna prilika za podizanje motorsporta.”
“Motosport nije najpopularniji sport u zemlji – nogomet nosi tu titulu – ali imamo potencijal za pravi utjecaj. Možemo inspirisati ljude, ne samo vozače, već i inžinjere, mehaničare i one u marketingu.”
Dodao je: “Postoji ogromna mlada publika i bio sam zapanjen brojem ljudi koji su došli na sastanak. Sport brzo raste, ali izazov je kako ga podići na višu razinu kada utrka konačno stigne.”
Upitan bi li mogao imati ruku u dizajnu predložene staze za Bangkok, Albon je odgovorio: “Još je u toku. Držim to na oku. Ako pogledate projekt, možete reći koliko su ozbiljni. To je sve što mogu reći.”
Od 2018. Tajland je domaćin MotoGP Velike nagrade Tajlanda, isključujući događaje 2020. i 2021. zbog pandemije, a Albon vjeruje da se prisutnost Formule 1 širi u zemlji.
“Od 2019. do sada, rast je bio fenomenalan – tri do četiri puta veći nego što je bio,” pojašnjava on. “Pitanje je kako izgraditi uzbuđenje i interes za Formulu 1?”
“Vidjeli smo kako je sport zaokupio mlađu, raznoliku publiku na globalnoj razini. Ovdje je još uvijek u ranoj fazi, ali većina obožavatelja F1 nisu samo slučajni gledatelji, kao što se može naći u drugim zemljama.”
Dok je F1 kalendar uglavnom postavljen za nekoliko godina, VN Nizozemske će se ugasiti nakon 2026., a VN Belgije će se rotirati počevši od 2028. – što će vjerojatno otvoriti vrata Tajlandu da se pridruži kalendaru u budućnosti.