Neviđen sukob Georgea Russella i Maxa Verstappena tokom posljednje dvije utrke sezone Formule 1 2024. bio je jednako eksplozivan koliko i bez presedana. Iako je kraj sezone prekinuo raspravu, vrlo je vjerovatno da će se on ponovo rasplamsati tokom 2025. godine.

U širokom intervjuu za Autosport, Russell je objasnio kako uči da se zauzme za sebe, šta uključuje u kritiku stila vožnje četverostrukog svjetskog prvaka Maxa Verstappena.

Dakle, iako je nedavno proslavio rođendan, Russell sazrijeva i unutar njega se javlja novo samopouzdanje dok se priprema za novu sezonu kao prvi vozač Mercedesa nakon što je Lewis Hamilton prešao u Ferrari.

Russell je principijelan vozač i kaže da su upravo te vrijednosti, koje visoko cijeni, dovele do sukoba sa Verstappenom.

„Ulazim u svoju sedmu godinu u Formuli 1 i počinjem prepoznavati gdje se nalazim,“ rekao je Russell.

„Shvatiš svoj glas, platformu koju imaš i utjecaj koji možeš ostvariti. Mislio sam da je važno za mene da ne prihvatim da me se gura okolo i javno ne poštuje na taj način.“

„To je bila glavna pokretačka snaga iza svega toga. Vidio sam mnoge ljude u životu kako guraju i gaze druge da bi dobili ono što žele. Nekome se mora suprotstaviti takvim pojedincima – a niko to do sada nije učinio.“

Russell je objasnio kako je njegova frustracija bila posljedica gledanja Verstappenovih sukoba sa Landom Norrisom u Meksiku i Austinu, kao i kontakta koji je izbacio Oscara Piastrija u okretanje tokom prvog krugu u Abu Dhabiju.

„Bio sam pomalo frustriran gledajući kako se prošla sezona odvijala na vrhu,“ dodao je. „Način na koji je Max vozio, s obzirom na to da je bio agresivan i da je na neki način zastrašivao druge, a da mu se niko nije suprotstavio.”

„Jedini vozač koji je to učinio bio je Lewis; on je jedini koji je to uradio 2021. godine, i to je očito bila sjajna sezona.”

„Bio sam frustriran gledajući sport prošle godine, kada je trebala biti sjajna borba za naslov, a nije je bilo, pa su mi ti komentari u Kataru prevršili [svaku mjeru].”

„Samo sam razmišljao o svemu što se dogodilo, od ponašanja na stazi do njegovih komentara van staze. To nije bilo prihvatljivo i nešto se moralo poduzeti.“

Zauzimanjem takvog stava i prozivanjem Verstappenovog ponašanja, Russell se našao na meti kritika, ne samo od strane svjetskog prvaka, već i šefa Red Bulla Christiana Hornera, koji je Russella nazvao „histeričnim“.

Britanac je otkrio je da su članovi njegovog tima dobijali online uvrede od „nizozemskih navijača“.

„Moram biti iskren. Nisam ništa od toga lično vidio, ali znam da je bilo mnogo kritika. Znam da su članovi mog tima primali e-mailove od nizozemskih navijača. Ali mislim da je to dio sporta i života, zar ne?“

„To je nešto što prihvatamo. Možete odlučiti da to pročitate i dopustite da na vas emocionalno utiče, čak i ako se smijete komentarima, to vas pogađa.”

„Zato jednostavno imam stav i mentalitet da čak i sa pozitivnim komentarima, da li me to zapravo čini bržim vozačem? Vjerovatno ne, a negativnih komentara je većinom više nego pozitivnih, pa ih stvarno pokušavam izbjegavati.“

Russell ostaje nepokolebljiv u svom mišljenju, a s obzirom na to da Verstappen vjerovatno neće promijeniti svoj stil vožnje za ovu sezonu, vrlo je vjerovatno da će se njih dvojica ponovo sukobiti.