McLaren je tokom prethodne dvije sezone izgradio reputaciju ekipe koja bolje od svih razumije kako sačuvati gume tokom utrke. Upravo je ta sposobnost bila jedno od najjačih oružja britanskog tima na putu do uspjeha 2024. i 2025. godine.

Međutim, nakon velikih tehničkih promjena koje su stupile na snagu u sezoni 2026., čini se da je McLaren ostao bez jednog od svojih najvažnijih aduta.

To je posebno došlo do izražaja tokom Velike nagrade Barcelone, vožene u izuzetno teškim uslovima visokih temperatura i na stazi koja tradicionalno stavlja gume na veliko iskušenje.

Dok je Ferrari napravio značajan korak naprijed zahvaljujući novom paketu nadogradnji, Lewis Hamilton je u završnici utrke demonstrirao impresivan tempo i za gotovo 20 sekundi nadmašio Georgea Russella. S druge strane, McLarenovi vozači nisu mogli pratiti ritam vodećih. Lando Norris je zahvaljujući odustajanju Kimija Antonellija završio na trećem mjestu, dok je Oscar Piastri kroz cijelu utrku imao problema s tempom te je završio tek peti.

Šef McLarena Andrea Stella nakon vikenda u Barceloni priznao je da njegova ekipa više nema prednost u upravljanju gumama kakvu je posjedovala prošle godine.

„Tokom prethodnih sezona mnogo smo ulagali kako bismo razumjeli ponašanje guma, posebno u utrkama s visokim temperaturama. Uspijevali smo ih održavati dovoljno hladnim kako bi degradacija bila minimalna,“ rekao je Stella.

„Međutim, promijenile su se brojne tehničke okolnosti. Dizajnirali smo potpuno novi bolid, dobili smo nove gume i sada smo u procesu ponovnog pronalaženja optimalnih rješenja.“

Italijan otvoreno priznaje da McLaren trenutno nije na nivou iz 2025. godine kada je riječ o kontroli degradacije.

„Znamo da imamo prostora za napredak. Trenutno nismo konkurentni kao prošle godine kada govorimo o upravljanju gumama i njihovoj degradaciji. To je jedan od naših glavnih razvojnih ciljeva.“

„U ovom trenutku nemamo nikakvu posebnu prednost u tom segmentu.“

Prema Stellinim riječima, nove tehničke regulacije donijele su toliko promjena da je McLaren morao krenuti gotovo od početka. Osim potpuno novog bolida, ekipe su morale razviti i prilagoditi se novim pogonskim jedinicama te brojnim dodatnim sistemima koji su stigli s pravilima za 2026. godinu.

„Praktično smo bili prisiljeni napraviti reset. Novi projekt donio je mnogo novih zahtjeva koje smo morali riješiti odjednom kako bismo uopće imali konkurentan bolid na početku sezone.“

„Sada smo došli do faze u kojoj možemo početi detaljnije razvijati pojedina područja i fokusirati se na ono gdje vidimo najveći potencijal za napredak.“

Stella vjeruje da McLaren ide u dobrom smjeru, ali priznaje da proces neće biti brz.

„Postepeno se približavamo rješenjima za koja vjerujemo da su ispravna kada je riječ o radu s gumama. To je područje na kojem ćemo nastaviti intenzivno raditi.“

Barcelona je tako još jednom pokazala ono što se već naslućivalo tokom prvog dijela sezone – McLaren više nema dominaciju u upravljanju gumama koja ga je krasila tokom šampionskih godina. Upravo zato razvoj na tom području mogao bi biti jedan od ključnih faktora u nastavku borbe s Mercedesom i sve jačim Ferrarijem.