Vozač Alfa Romea Antonio Giovinazzi kaže da osjeća veliki pritisak da osvoji svoje prve bodove u Formuli 1.


Talijanu je F1 sezona 2019 prva puna sezona u Formuli 1, nakon što je svoj debi u sportu ostvario 2017. godine sa Sauberom (koji je uoči ove sezone preimenovan u Alfa Romeo Racing), kada je na prve dvije utrke mijenjao povrijeđenog Pascala Wehrleina.

Ostatak 2017. i cijelu 2018. je proveo kao rezervni i razvojni vozač Ferrarija, a testirao je Ferrarijeve i Alfine/Sauberove bolide tokom unutarsezonskih testiranja.

Nakon što je Charles Leclerc prešao u Ferrari ove godine, a u suprotnom smjeru otišao Kimi Raikkonen, Giovinazzi je potvrđen za njegovog timskog kolegu, ali još uvijek čeka na svoje prve bodove.

„Osjetim jako veliki pritisak od Talijana da osvojim svoje prve bodove,“ rekao je Giovinazzi.

Talijan je najbliže bodovima bio u Bahreinu, gdje je završio 11., a posljednja dva vikenda su mu kompromitovana kaznama zbog kojih je startao sa začelja poretka. U Azerbejdžanu je u kvalifikacijama prvi put porazio timskog kolegu Raikkonena i ušao je u top 10, ali je zbog kazne za promjenu kontrolne elektronike pao na začelje. Utrku je završio na 12. mjestu.

U Španiji Alfa nije bila konkurentna, a Raikkonen i Giovinazzi su završili tek 14. i 16. Uvjeren je međutim da će dobri rezultati uslijediti:

„Pokušavamo pronaći rješenje nakon vikenda koji nije bio pozitivan za nas. Ali sjajan smo tim i imamo dobar bolid. Moramo pronaći način da spojimo cijeli paket i rezultati će doći.“

Giovinazzi je uz dvojac Williamsa jedini vozač koji ove sezone nije osvojio bodove.