George Russell iza sebe ima sezonu koju s pravom može opisati kao najzreliju u dosadašnjoj karijeri. Iako Mercedes nije raspolagao najdominantnijim bolidom na gridu, britanski vozač je tokom 2025. pokazao nivo dosljednosti i čistoće nastupa kakav rijetko ko može dostići u modernoj Formuli 1. Dvije pobjede, devet postolja i čak 18 plasmana među prvih pet u 24 utrke potvrđuju kontinuitet koji je Russell gradio tokom cijele sezone, uz samo jedan nastup izvan bodova, jedanaesto mjesto u Monaku.

Takvi rezultati, postignuti bez jasne tehničke nadmoći, dodatno naglašavaju Russellovu percepciju da se nalazi na pragu nečega većeg. Posebno u kontekstu 2026. godine i velikog tehničkog resetovanja, koje bi moglo donijeti novu raspodjelu snaga u poretku. Ukoliko Mercedes uđe u novu eru s konkurentnom pogonskom jedinicom, Russell se prirodno nameće kao jedan od vozača koji bi tu priliku mogao pretvoriti u ozbiljan napad na naslov.

„Bez sumnje, ovo je bila moja najsolidnija sezona kada je riječ o performansama. Najkonstantnija i ona s najmanje grešaka. Ukupno gledano, zaista jeste,“ rekao je Russell za Marcu osvrćući se na sezonu 2025.

U tom kontekstu, Russell ne krije da vrlo jasno procjenjuje vlastiti nivo u odnosu na najbolje na gridu. „Znam da se mogu takmičiti s vrhunskim vozačima. Max Verstappen je bez ikakve dileme mjerilo u ovom trenutku. On je vozač protiv kojeg bih se volio nadmetati i mislim da je jedini na gridu kojeg biste poželjeli za timskog kolegu kako biste zaista testirali vlastitu konkurentnost.“

Razmišljajući dugoročno, Britanac često povlači paralelu sa karijerom Michaela Schumachera u Ferrariju. Iako taj period pamti isključivo kroz snimke i arhivske materijale, Russell smatra da se u njemu krije važna lekcija o strpljenju i izgradnji pobjedničkog projekta.

„Uvijek se sjetim Schumachera u Ferrariju. Trebalo mu je pet godina s timom prije nego što je osvojio prvu titulu. Ljudi pamte godine dominacije, ali se rijetko sjećaju one četiri sezone bez osvajanja prvenstva,“istakao je Russell, jasno stavljajući do znanja da uspjeh u Formuli 1 rijetko dolazi odmah.

Upravo taj kontekst objašnjava i njegov vrlo otvoren stav prema plasmanima koji ne donose titulu. „Za mene je, iskreno, završiti drugi ili dvadeseti u prvenstvu praktično ista stvar. Ne pobjeđuješ. To je bilo važno iskustvo za mene, posebno dok sam vozio u Williamsu, kada sam gotovo svake sedmice bio na začelju. Bilo je izuzetno frustrirajuće, ali suština ostaje ista: ili se boriš za naslov ili se ne boriš. A ako se ne boriš, niko zapravo ne želi da se bori za drugo mjesto,“ objasnio je on.

U posljednjim sezonama britanski vozač je uspio nadmašiti i Lewisa Hamiltona i Kimija Antonellija, te upisati ukupno pet pobjeda u Formuli 1. Ipak, svjestan je da individualni trijumfi bez realne borbe za titulu ne predstavljaju krajnji cilj.

„Spreman sam, ali znam da mi vrijeme nije neograničeno i da moram biti strpljiv,“ zaključio je Russell, jasno aludirajući na 2026. godinu i novi tehnički ciklus. Ulazak u dominantnu fazu postaje ključna opsesija timova s velikim resursima, ali i vozača koji znaju da se prava prilika u Formuli 1 ne pojavljuje često.