Pirelli je konačno objavio rezultate svoje istrage o oštećenjima guma koji su pogodili Lewisa Hamiltona i Carlosa Sainza na prošlogodišnjoj Velikoj nagradi Katara.
Tokom prošlogodišnjeg događaja na Losail stazi, nade Hamiltona i Sainza su se raspršile nakon što su obojica pretrpjeli probijanje prednje lijeve gume u razmaku od nekoliko sekundi tokom utrke.
Početne sumnje bile su usmjerene na mogućnost da su probušili gume pokupivši ostatke krhotina nakon što je Valtteri Bottas prešao preko odbačenog retrovizora Alexa Albona, koji je ostao na startno-ciljnom pravcu.
Međutim, ovaj scenarij je odbačen nekoliko dana kasnije, nakon što je telemetrijski podaci pokazali da su gume oba vozača već bile u procesu otkazivanja prije nego što su naišli na krhotine retrovizora.
Trkaći direktor Mercedesa, Andrew Shovlin, tada je rekao:
„Iznenađujuće, možemo vidjeti da Lewis počinje gubiti pritisak prije nego što Valtteri udari u retrovizor. Stoga bismo rekli da je malo vjerovatno da je u pitanju probušena guma uslijed krhotina.”
„To ne znači da nije pokupio neki otpad negdje drugdje, ali moramo sačekati da Pirelli obavi svoju analizu i istragu.“
Konačan odgovor o uzroku incidenata Hamiltona i Sainza zahtijevao je detaljniju analizu u Pirellijevoj bazi u Milanu tokom zime – uključujući ispitivanje specifičnih guma koje su otkazale, kao i onih sa drugih bolida.
Rezultati su predstavljeni timovima u ponedjeljak na sastanku radne grupe za gume, kojem su prisustvovali Pirelli i FIA.
Kako otkriva The Race, Pirelli je zaključio kako probijanje guma nije bilo ponavljanje problema iz utrke 2023. godine, kada su brojna probijanja guma bila uzrokovana oštrim ivicama rubnika.
Umjesto toga, Pirelli je objasnio da su gume Sainza i Hamiltona otkazale jednostavno zbog prekomjerne potrošnje, jer su prešle očekivani vijek trajanja.
Specifična konfiguracija staze u Kataru – visok nivo prianjanja i glatka površina – znači da gume ne trpe značajnu toplotnu degradaciju, već je potrošnja veći problem.
Ovaj faktor je dodatno pojačan jer brzi raspored staze stvara ogromno opterećenje na prednjoj lijevoj gumi. Timovi zato moraju pažljivo izračunati koliko daleko mogu ići prije nego što njihove gume dostignu kritičnu granicu 100% – kada dolazi do probijanja.
Čak i tokom prošlogodišnje sprint utrke u Kataru, gdje su količine goriva otprilike trećina onih na punoj trci, neki timovi su dostigli stopu istrošenosti od 100% nakon samo 19 krugova.
Problemi za Hamiltona i Sainza pojavili su se u 35. krugu utrke 57 krugova – jer su vozači pokušavali produžiti svoj prvi stint u slučaju da FIA uvede sigurnosni automobil ili VSC zbog Albonovog otpadnutog retrovizora.
Zaključci istrage ukazuju na to da su promjene koje su FIA i Pirelli uveli prošle godine, uključujući modifikacije rubnika kako bi se izbjegao scenario iz 2023, bile uspješne.
Međutim, činjenica da su probijanja nastala jer su timovi predugo koristili gume, što će sada pokrenuti raspravu između FIA-e i Pirellija o tome da li su potrebne dodatne mjere kako bi se spriječili slični problemi ove godine.
Iako je malo vjerovatno da će FIA ponovo uvesti maksimalnu dužinu trajanja jednog stinta, kao što se desilo 2023, jedna od opcija mogla bi biti prelazak na mekšu komponentu guma za trkaći vikend.
Ovo bi osiguralo da gume izgube performanse kroz toplotnu degradaciju prije nego što dostignu maksimalnu stopu istrošenosti.