Vozač Ferrarija, Charles Leclerc kaže da nema šta izgubiti na zadnjoj utrci sezone i da će pritiskati koliko god mogu kako bi došli do željenog cilja u Abu Dhabiju.
Zatvorivši VN Brazila, s pojašnjenjem koje je odrađeno tijekom sedmice putem konferencijskog poziva u Maranellu nakon sudara na Interlagosu u kojem su oba crvena bolida odustala iz utrke, Charles Leclerc je spreman suočiti se s posljednjom utrkom sezone 2019.
Prema njegovim riječima, pojavljuje se nagovještaj gorčine i nostalgije, jer će vozači ‘mirovati’ do februara, kada će biti protagonisti zimskih testova u Barceloni 2020. godine.
„Abu Dhabi je posljednja utrka sezone. Mislim da se većina paddocka već raduje ‘praznicima’ koji počinju u nedjelju navečer. Međutim, sa moje tačke gledišta, mogu samo reći da je pomalo tužno na samu pomisao da nekoliko mjeseci neću sjediti u bolidu uz adrenalin trkaćeg vikenda.“
Gotovo da je izgubio priliku da osvoji treće mjesto u svojoj prvoj sezoni vozeći za Ferrari, Monežanin ne pravi misteriju da će u posljednjoj utrci sezone 2019. pritiskati do maksimuma, jer nema više šta izgubiti.
„Obično u ovoj utrci svi pritiskaju do maksimuma, jer većina vozača više nema šta da izgubi. Start je u prirodnom ‘svjetlu’, dok se u noćnim uvjetima maše kariranom zastavom – što ovu utrku čini jedinstvenim doživljajem.“
„Drugi aspekt koji se razlikuje od bilo koje druge staze je degradacija guma, što je nešto uobičajeno i predvidljivo. Zbog toga su utrke često zanimljive i ne mogu dočekati da uživam u ovom posljednjem sezonskom nastupu za Scuderiu Ferrari.“
Charles Leclerc će u zadnju utrku ući sa 11 bodova zaostatka za trećeplasiranim Maxom Verstappenom. Da li će Leclerca koštati incident za ovu poziciju i gdje je ostao bez bodova kad je imao incident sa timskim kolegom Sebastianom Vettelom u Brazilu?