Vozač Ferrarija Charles Leclerc bio je najbrži na otvaranju vikenda u Sochiju, a postavio je vrijeme od 1:34.462. Na drugom mjestu sa jako malim zaostatkom od 0,082s se smjestio Max Verstappen, dok je treće mjesto pripalo Sebastianu Vettelu u drugom Ferrariju.
Na početku treninga nekoliko vozača je odrađivalo mapiranje aerodinamike, te su im trkaći inžinjeri savjetovali da se klone pasica. U prvom redu su tu bili Max Verstappen iz Red Bulla, te dvojac Racing Pointa, koji je na prvom treningu isprobavao nekoliko novih dijelova na bolidu.
Nakon što su vozači sa donjeg dijela grida prvi postavili svoja vremena, na stazu su izašli vozači dvaju vodećih momčadi, Mercedesa i Ferrarija. U međuvremenu su mehaničari Mercedesa radili promjene na Hamiltonovom bolidu. Mercedes ovog vikenda ima novi raspored ovjesa, a osim toga nisu donosili veće nadogradnje.
Lelcerc je prvi od vodećih postavio mjereno vrijeme 1:37.593, a nedugo nakon toga je Bottas vozio pola sekunde brže vrijeme od dvojca Ferrrarija. Hamilton se žalio na kočnice, te su mehaničari Mercedesa ponovo radili neke promjene. Daniil Kvyat se zaustavio nekih pola sata nakon početka treninga zbog problema sa motorom, te se do kraja treninga nije vraćao na stazu.
Loss of power for Dany Kvyat and he’s stopped at the side of the circuit near Turn 15
— Formula 1 (@F1) September 27, 2019
Not the start he’d have wished for at his home race#F1 #RussianGP 🇷🇺 pic.twitter.com/UkY6yVM7Rm
Iako se žalio na kočnice, prije povratka u boks, Hamilton je postavio tada najbrže vrijeme 1:36.0, što je bilo oko desetinku brže od Bottasovog. Bottas je potom uzeo drugi set medium guma i postavio novo najbrže vrijeme, 1:35.551, što je bilo brže pola sekunde od Hamiltonovog. Finac je potom za dodatne 3 desetinke popravio svoje vrijeme. Albon u Red Bullu se tada popeo na drugo mjesto, ali sa šest desetinki zaostatka.
Potom na stazu izlazi dvojac Ferrarija. Vettel vozi dvije desetinke brže vrijeme od Bottasovog, ali je on bio na softu, dok je Finac bio na sporijem mediumu. Leclerc potom postavlja najbrže vrijeme prvog treninga 1:34.452, što je bilo pola sekunde brže od Vettelovog. Hamilton je vozio sekundu sporije vrijeme, ali je isto tako bio na mediumu.
The fastest time in #FP1 last year was 1m34.488s. The latest quickest lap is from @Charles_Leclerc (on soft): 1m34.462s. #Fit4F1 #RussianGP pic.twitter.com/6vm1m3Vut5
— Pirelli Motorsport (@pirellisport) September 27, 2019
Verstappen se potom popravio i smjestio između dva Ferrarija, sa jako malim zaostatkom od 0,082 sekunde za Leclercom. Sve se to izdešavalo nekih 1 sat do 45 minuta pred kraj prvog treninga. Momčadi su potom ‘napunile’ rezervoare i radile su simulacije utrke. Mercedesi su svoja najbolja vremena postavili na mediumu te se nisu zamarali brzim vremenima na softu, dok su Ferrariji i Red Bullovi odradili jedan do dva kakva-takva brza kruga na softu. No, Mercedesova vremena su bila konkurentna na mediumu, ali za prvu pravu usporedbu sa rivalima treba pričekati drugi trening.
Vozači su imali dosta blokiranja kočnica i izvrtanja na stazi. Kubica se izvrtio u zavoju pet, dok je Ricciardo pred sami kraj treninga izgubio kontrolu nad bolidom na ulasku u zavoj koji prethodi drugom DRS pravcu, te se zadnjim krajem zabio u ogradu i oštetio je zadnje krilo. Problema pred kraj je imao i Bottas, kojem je otkazao DRS.
Što se tiče sredine poretka, na otvaranju vikenda je Renault imao prednost ispred svojih rivala Racing Pointa i McLarena, ali je još uvijek rano da se donose bilo kakvi zaključci kako će izgledati konkurentni poredak u kvalifikacijama i utrci. Drugi slobodni trening počinje u 14:00.
Vremena i poredak prvog slobodnog treninga:
CLASSIFICATION: END OF FP1
— Formula 1 (@F1) September 27, 2019
Less than a tenth between Leclerc and Verstappen in first practice on Friday morning at Sochi ⏱️
And the Mercedes drivers have a bit to find with the top three 👀#RussianGP 🇷🇺 #F1 pic.twitter.com/e4UDv9AZVr