Haas trenutno ne može odvesti svoje bolide i opremu sa VN Nizozemske jer bivši sponzor američke ekipe, Uralkali, čeka primitak zakašnjele isplate povrata novca za koji se vjeruje da iznosi 9 miliona dolara, a ruska tvrtka je otišla putem suda kako bi zaplijenila imovinu tima.
Bolidi i oprema procijenjeni su sa sudskim izvršiteljima i policijom na stazi u Zandvoortu u četvrtak navečer nakon što je Uralkali prošlog mjeseca tvrdio da je Haas propustio rok iz jula za povrat novca uz otkazani sponzorski ugovor.
Nakon saslušanja pred švicarskim arbitražnim sudom, odlučeno je da Haas treba vratiti Uralkaliju dio svog sponzorskog plaćanja za 2022., prije nego što je njegov ugovor o vlasništvu otkazan nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Iako je sud izjavio da je Haas imao pravo raskinuti ugovor, također je rekao da je momčad u američkom vlasništvu mogla zadržati samo dio od 13 miliona dolara sponzorskog salda plaćenog za sezonu.
Haasu je naloženo da vrati ostatak sponzorske isplate nakon 4. marta 2022., kada je ugovor otkazan.
Izvori su rekli da Uralkali vjeruje kako nije učinjen nikakav napor da se izvrši povrat sve dok nije pokušao zaplijeniti Haasovu imovinu u Zandvoortu
Haas inzistira na tome da je plaćanje izvršeno u petak navečer, a vlasnik Gene Haas je nedjelju poslijepodne rekao da je “sada sve sređeno.”
Međutim, budući da su sredstva poslana u petak, razumije se da nisu bila položena na račun na Bliskom istoku zbog kašnjenja tijekom vikenda.
Iako je dogovoreno da se Haasovo sudjelovanje na Velikoj nagradi Nizozemske može nastaviti normalno, oprema američke momčadi ne može napustiti Nizozemsku, a sudski nalog ostaje na snazi.
Podrazumijeva se da je uplata poslana preko Bliskog istoka jer je Haas prvobitno rekao kako mora biti siguran da je svaka transakcija potpuno u skladu sa sankcijama koje su nametnute raznim ruskim tvrtkama.
U priopćenju od petka stoji: “Haas u potpunosti namjerava platiti Uralkaliju sve iznose koji duguju prema arbitražnoj odluci i nema spora oko iznosa koji se duguju.”
“Haas je radio sa svojim odvjetnicima kako bi osigurao da će plaćanje biti u skladu sa svim relevantnim sankcijama i propisima SAD-a, EU-a, UK-a i Švicarske.”
“Nastavit ćemo raditi sa Uralkalijem u nadolazećim danima kako bismo definitivno riješili ovu stvar.”
Uralkali nije prihvatio pitanje sankcije kao razlog odgode plaćanja, tvrdeći u da sredstva još nisu zaprimljena te da ne očekuju nikakvu obavijest o pologu jer je vikend.
Također se razumije da Uralkali čeka na logistički plan kako i kada će F1 bolid za koji je obećan također biti isporučen.
Nakon što su Nico Hulkenberg i Kevin Magnussen završili na 11. odnosno 18. mjestu, Haasovi kamioni nisu mogli krenuti u Monzu, uz razumijevanje da će momčad biti u stanju nastaviti putovati prema Italiji nakon što u ponedjeljak stigne potvrda uplate.