Carlos Sainz bio je među prvim vozačima koji su dali svoje mišljenje o promjenama pravila koje će stupiti na snagu već tokom predstojeće utrke u Miamiju. Vozač Williamsa pozdravio je „proaktivan“ pristup krovne kuće motorsporta, Formule 1 i samih timova, ali je jasno poručio da ovo neće biti posljednje intervencije u pravilniku.
Prošlog ponedjeljka, nakon niza sastanaka i rasprava između Formule 1, FIA-e, timova i proizvođača, potvrđene su četiri izmjene tehničkih pravila za sezonu 2026. Te promjene obuhvataju i kvalifikacije i samu utrku, a među najvažnijima su smanjenje maksimalne dozvoljene energije po krugu u kvalifikacijama sa 8 MJ na 7 MJ, kao i ograničenje korištenja MGU-K sistema na 250 kW tokom utrke. Uz to, unaprijeđeni su sigurnosni mehanizmi za start, dok su uvedene i dodatne mjere kako bi se poboljšala sigurnost i vidljivost u kišnim uslovima.
Pravi efekat ovih promjena vidjet će se tek tokom trkaćeg vikenda u Miamiju, od 1. do 3. maja, kada će prvi put biti primijenjene u praksi. Iako vozači još uvijek nemaju jasnu sliku kako će se bolidi ponašati u novim uslovima, Sainz smatra da je riječ o važnom prvom koraku.
„Promjene koje su predložili FIA, Formula 1 i timovi imaju za cilj poboljšati utrkivanje, sigurnost i kvalifikacije. Od samog početka sam govorio da moramo biti otvorenog uma, jer s ovako velikim promjenama pravila sigurno nije sve moglo biti savršeno od starta,“ rekao je Carlos Sainz za španjolski DAZN Formula 1.
S druge strane, vozač Williamsa jasno naglašava da proces prilagođavanja još nije završen i da će sport vjerovatno morati reagovati i u narednom periodu.
„Drago mi je vidjeti proaktivnost i da se već uvode određene promjene. One će vjerovatno imati efekta, ali sigurno će postojati i druge stvari koje ćemo morati mijenjati u budućnosti. Zadovoljan sam što se poduzimaju koraci i jedva čekam vidjeti kakav će utjecaj imati na bolid – hoćemo li moći voziti na limitu u kvalifikacijama i kako će se ponašati u utrci,“ zaključio je Carlos Sainz.