VN italije je bio još jedan pokušaj Sebastiana Vettela da se pobjedom vrati na pravi kolosjek, ali se i to pretvorilo u noćnu moru za Nijemca.

Iako je osvajač naslova iz 2016. godine, Nico Rosberg priznao da je ‘šokiran’ zbog loših performansi svog sunarodnjaka u posljednje vrijeme, pozvao je navijače F1 da ne otpisuju vozača Ferrarija.

Vettel se u Monzi približavao Bottasu koji se nalazio na trećem mjestu. Međutim, za Nijemca je bio ‘koban’ 6. krug, gdje je u zavoju 9 izgubio kontrolu nad bolidom, pa je tom prilikom završio na travi. Na stazu se vratio na nedozvoljen način – ušao je u trkaću putanju Lance Strolla i dobio kaznu od 10 sekundi stajanja u boksu, da bi na kraju ciljnu liniju prešao kao trinaestoplasirani.

Za 32-godišnjaka je vikend postao još teži, uzevši u obzir da je timski kolega Charles Leclerc pobijedio na VN Italije što mu je bila druga uzastopna pobjeda – istovremeno donoseći Ferrariju prvi trijumf u Monzi od 2010. godine. Vettel nema pobjede još od VN Belgije iz 2018. godine.

Rosberg je nakon utrke u Italiji izjavio da je za njega vozač Ferrarija bio neobjašnjiv.

„Vettel je za mene neobjašnjiv. Ne mogu to da objasnim,“ rekao je Nico.

„On je četverostruki svjetski prvak. Jedan je od najboljih momaka (vozača) tamo (grid) i napraviti takvu grešku – samo se izvrtiti bolidom u tom zavoju, je tako čudno.“

„Ovaj trenutak za njega je tako mračan,“ dodao je. „Njegov timski kolega upravo je postao apsolutno Ferrarijeva legenda i od njega je, vjerovatno uzeo status broj jedan u timu.“

„Ali, Vettel je jedan od onih momaka koji ima puno samopouzdanja, tako da će mu ovo mnogo pomoći prolazeći kroz ovo (period). U F1 sjećanje kratko traje, potrebna vam je samo jedna utrka, jedna jako dobra utrka i vratili ste se.“

„Ne bi trebalo da ga otpisujemo, jer se može vrlo brzo vratiti, ali nije lako.“

Nakon što je Leclerc u dvije utrke osvojio 50, a Vettel 13 bodova – Nijemac se nalazi na petom mjestu u poretku vozača, što je 115 bodova manje od vodećeg Hamiltona. Ipak, naredna utrka je na Marina Bay stazi koja je Vettelu jako draga, jer je tamo četiri puta izlazio kao pobjednik.