Sportski direktor Ferrarija, Laurent Mekies je analizirao sedmo mjesto Charlesa Leclerca i četrnaesto u kvalifikacijama za VN Emilio Romagne.
Francuz priznaje da je očekivao nešto bolji rezultat, ali ograničeni format od samo dva dana vikenda bi mogao prirediti neka iznenađenja u utrci. Mekies je mišljenja da su kvalifikacije bile slične onim od prije sedmicu dana.
Uvjerava da su se nadali nečemu boljem – rezultatu – a, to je podrazumijevalo potvrdu rasta njihovog potencijala u usporedbi sa središnjom fazom prvenstva, čak i na stazi s drugačijm karakteristikama od one u Portugalu.
„Kvalifikacije su prilično slične onim od prije osam dana, čak i ako smo se nadali nečemu boljem. Štoviše, to podrazumijeva potvrdu rasta našeg potencijala u usporedbi sa središnjom fazom prvenstva, pa čak i na stazi s drugačijim karakteristikama od one u Portimaou,“ kaže Mekies.
Sportski direktor ističe da je Charles Leclerc deveti put ušao u završnu rundu kvalifikacija u trinaest utrka, dok je Sebastian Vettel ponovo bio van te ‘zone’. Smatra da je četvrta pozicija nešto razumno i cilj koji ova momčad može ostvariti.
„Četvrta pozicija – što je razumno naš cilj u ovom trenutku smo propustili za nešto više od jedne desetinke sa Charlesom, koji je ipak deveti put ove godine u prvih deset subotom. Činilo se da je Sebastianu ugodnije u bolidu, ali nije uspio proći drugu kvalifikacionu rundu. Ponovo će startati iz drugog reda grida, ali će biti u mogućnosti da odabere najbolju komponentu guma s kojima će odraditi prvi stint u utrci.“
Mekies se zatim dotakao strategije izlaska na medium gumama u drugoj kvalifikacionoj rundi sa kojim su mislili startati u utrci. Kaže da su nakon prvog izlaska uvidjeli da Vettelovo vrijeme nije bilo dovoljno dobro, tako da su i Leclerca pozvali na soft gume kako bi bili sigurni u daljni prolaz.
„I danas smo pokušali proći sesiju s mediumima kako bismo sutra (utrka) imali stratešku prednost, odrađivajući prvi pokušaj s ovom komponentom guma. Nakon prvog vremenskog odgovora, ako je Sebastianu bio jasan izbor da ponovo pokuša da se popravi na softu, bilo je prerizično za Charlesa da se ponovo osloni na tvrđu komponentu i zato smo više voljeli da odigramo na sigurno,“ pojasnio je.
Francuz se dotakao vikend formata od dva dana. Smatra da je to dosta manje vremena za pripremu utrke od oubičajenog načina, jer se ne znaju prave informacije simulacije utrke. Ipak dodaje da je cilj osvojiti što više bodova sa oba vozača.
„S formatom vikenda stisnutim u dva dana očito je manje vremena za pripremu utrke na uobičajeni način, s obzirom na to da su danas simulacije utrke manje reprezentativne – bit će još jedna nepoznanica koju treba imati na umu. Međutim, cilj ostaje nepromijenjen: osvojiti maksimalan broj bodova s oba vozača kako bi se nadoknadio zaostatak u poretku konstruktora.“