Četverostruki MotoGP prvak Marc Marquez je jučer u Spielbergu po prvi put vozio F1 bolid. Španac se dobro zabavio, a zatim je usporedio ova dva potpuno različita motorsportska takmičenja.
Motociklista u F1 bolidu nije ništa novo. Ovaj trend je prije više od 10 godina započeo Valentino Rossi kada je 2006. godine testirao Ferrari. Talijan je koketirao sa prelaskom na četiri točka, ali je ostao vjeran motociklu. Posljednji koji je iz MotoGP-a sjeo u F1 bolid prije Marqueza bio je Jorge Lorenzo, koji je 2016. u Silverstoneu provozao bolid Mercedesa.
Jučer je na red došao Marc Marquez. Zahvaljujući sponzoru Red Bullu je četverostruki MotoGP prvak dobio priliku da vozi Red Bullov RB8 iz 2012. godine koji je bio obojan u ovogodišnje boje Toro Rosso Honde.
Nakon što je odradio svoju vožnju u bolidu u kojem je Sebastian Vettel prije 6 godina po treći put u nizu postao F1 prvak, Marquez je usporedio MotoGP sa Formulom 1.
„Jedna od najvećih razlika između Moto GP-a i Formule 1 je da u Moto GP-u možete vidjeti sve što želite. Možete gledati okolo, igrati se s tijelom. U Formuli 1 ste kao u kutiji i vidite samo 2 točka ispred vas. Prilično je teško. Navikli smo da vozimo na drugi način,“ rekao je Marquez.
„Najteža stvar u F1 bolidu je kočenje. Već u simulatoru sam vidio da je najteže razumjeti kočenje. U Moto GP-u kad kočimo, uvijek ostajemo na kočnici. U F1 je skroz drugačije- u početku morate kočiti veoma jako, kad imate downforce i velike brzine i onda je pustiti.“
„Bilo je lijepo, downforce je nevjerovatan. Svaki krug sam bio sve brži i brži. Ali bolid vam odmah daje dobar osjećaj. Nisam to očekivao, ali osjećaj je bio tu. Nevjerovatno je. Najlijepše je u brzim zavojia- downforce, skrećete veoma brzo. Uživao sam.“
Mark Webber, nekadašnji vozač Red Bullove F1 momčadi je bio zadužen da pripremi Marqueza za prvu vožnju, a bio je zadovoljan onim što je Španjolac odradio.
„Sve prihvata i to primjenjuje. Postavlja pravilna pitanja i zna kako se čitaju podaci. Ima pravi stav,“ rekao je Webber.