Jenson Button upozorava da će nova F1 pravila 2026. odlučiti sudbinu Lewisa Hamiltona u Ferrariju – da li će ponovo biti na vrhuncu ili okrenuti leđa Formuli 1.

Svjetski prvak iz 2009. godine Jenson Button smatra da će dolazak novih tehničkih pravila 2026. biti prelomni trenutak za Lewisa Hamiltona u Ferrariju.

Button je za Sky Sports F1 izjavio da će ta sezona pokazati „ili Hamiltona na njegovom najboljem nivou, ili Hamiltona koji će možda odlučiti da se povuče.“

Britanac je početkom 2025. napustio Mercedes nakon 12 izuzetno uspješnih godina i prešao u Ferrari, gdje se suočio sa mnogo većim izazovima nego što je očekivao. Šef tima Fred Vasseur ranije je priznao da su „i on i Hamilton podcijenili težinu promjene.“

Iako mu prva sezona u Ferrariju nije prošla glatko, Hamilton trenutno zauzima šesto mjesto u poretku sa 125 bodova, osvojio je sprint trku u Kini i tri puta završio četvrti – u Emilio Romagni-Imola, Austriji i Velikoj Britaniji.

„Vidjeli smo bljeskove brilijantnosti tokom godine. Još od sprinta u Shanghaiu, to je bio sjajan nastup,“ rekao je Button. „Ali nije dovoljno konstantno da bi stekao povjerenje u bolid. Nema svoj uigrani tim ljudi kao u Mercedesu i to se osjeti – potrebno je vrijeme.“

Nova era Formule 1 od 2026. donosi potpuno drugačije tehničke propise, a Button vjeruje da će upravo to biti trenutak istine za sedmostrukog prvaka.

„S obzirom na velike promjene koje dolaze, tada ćemo vidjeti ili Hamiltona koji ponovo briljira – ili onog koji će možda odlučiti da je vrijeme da se povuče,“ dodao je Button.

Hamilton je nakon Velike nagrade Azerbejdžana rekao da se još uvijek prilagođava Ferrariju i da ima prostora za napredak.

„Još moram poboljšati koliko mogu biti agresivan. Bolid je pomalo nepredvidljiv, nisam potpuno siguran pri kočenju. Na nekim utrkama jesam bio, u drugima ne. Napredujemo, ali rezultati to još ne pokazuju – iako napredak postoji,“ istakao je Hamilton.

Sedmerostruki prvak je na Velikoj nagradi Singapura ponovo imao težak vikend. Nakon što je u određenim momentima prikazivao dobre performanse, utrka je donijela nove probleme, ali i kažnjavanje zbog kršenja granica staze. Iako je imao problem sa kočnicama, FIA to nije uzela kao opravdanje, pa je završio na 8. mjestu.