Valtteri Bottas je dominantno pobijedio u prvoj utrci sezone na VN Australije. Finac je pobijedio 22 sekunde ispred svog timskog kolege Hamiltona, kojeg je pretekao na startu utrke. Fincu je ovo bila prva pobjeda od VN Abu Dhabija 2017. Bottas je uz to osvojio i dodatni bod za najbrži krug utrke, a u prvoj utrci nove sezone je ‘pomeo’ konkurenciju.

Drugo mjesto je pripalo aktuelnom prvaku Hamiltonu, koji je izgubio vodeću poziciju na startu od timskog kolege Bottasa, koji je sjajno startao. Britanac se mučio tijekom utrke i nije mogao držati korak sa Bottasom, a pred kraj utrke je došao pod veliki pritisak od Maxa Verstappena, ali je uspio ostati ispred Nizozemca i osvojiti drugu poziciju.

Treće mjesto je pripalo Maxu Verstappenu, koji je izvukao maksimum u prvoj utrci Red Bulla i Honde. Nizozemac je na startu odbranio poziciju od Leclerca, produžio je prvi stint i pretekao je Vettela za treće mjesto. Pred kraj utrke je vršio pritisak na Hamiltona, ali nije uspio napraviti ništa više protiv Britanca. Međutim, trećim mjestom je označio jako dobar start sezone svoje momčadi, a Honda je po prvi put u hibridnoj eri osvojila postolje.

Sebastian Vettel i Charles Leclerc su završili na četvrtom i petom mjestu, sa velikim zaostatkom za pobjednikom Bottasom od 57 i 58 sekundi. Od početka trkaćeg vikenda Ferrari nije mogao držati korak za Mercedesima. Prvi hladan tuš je uslijedio u kvalifikacijama gdje su bili 7 desetinki sporiji, a novi hladan tuš je uslijedio i u utrci gdje je Verstappen u Red Bullu bio brži od oba Ferrarija. Nova sezona nije započela onako kako je momčad iz Maranella željela.

Najbolji u sredini poretka je danas bio Kevin Magnussen u Haasu, koji je završio šesti, a Danac je potvrdio dobru formu svoje momčadi sa predsezonskih testiranja. Sedmo mjesto je pripalo Hulkenbergu u Renaultu. Nijemac je startao 11., ali je nadoknadio nekoliko pozicija na startu, a Grosjeanovim odustajanjem je dobio jednu poziciju ‘besplatno’.

Osmi u prvoj utrci za Alfu Romeo je bio Kimi Raikkonen, koji je imao mirnu utrku, dok je deveto mjesto ou svojoj prvoj utrci za Racing Point osvojio Lance Stroll. Kanađanin je startao 16., a nadoknadio je 7 pozicija u utrci. Posljednji bod je pripao Kvyatu u Toro Rossu, koji je napravio sjajan posao protiv Gaslya u Red Bullu, kako bi u svojoj prvoj povratničkoj utrci završio u prvih 10.

Priča utrke:

Valtteri Bottas je na startu pretekao svog timskog kolegu Lewisa Hamiltona, koji se više fokusirao na Sebastiana Vettela te je iz vida izgubio svog timskog kolegu koji je odlično startao. Charles Leclerc je nakratko bio ispred Maxa Verstappena i napao je Vettela u prvom zavoju, ali ga je Nijemac izgurao na travu, zbog čega je 21-godišnjak izgubio poziciju od vozača Red Bulla.

Iza njih je Daniel Ricciardo na startu izgubio prednje krilo nakon što je prešao neravninu na travi, a dvije pozicije je izgubio Lando Norris u McLarenu. Hulkenberg je odlično startao i sa 11. mjesta se popeo na 8.

Ricciardo i Kubica su nakon prvog kruga morali u boks su morali na promjenu prednjeg krila, a vodeći Bottas je redao najbrže krugove kako bi izgradio prednost ispred svog timskog kolege. Finac je zaredao nekoliko najbržih krugova i u 11. krugu je bio 3.5 sekundi ispred Hamiltona, koji je opet bio dosta ispred Vettela. Verstappen je držao priključak za Nijemcem u Ferrariju, dok je Leclerc napravio početničku grešku u prvom zavoju i izgubio je kontakt sa Nizozemcem.

Carlos Sainz je u 11. krugu postao prvi vozač koji je odustao. Španjolac je zbog otkazivanja motora morao parkirati bolid sa strane. Raikkonen i Hulkenberg su prvi otišli na promjenu guma od vozača sredine poretka, dok je Vettel u 15. krugu prvi od vodećih otišao na promjenu guma. Krug kasnije Lewis Hamilton obavlja svoje stajanje u boksu i izlazi ispred Nijemca.

Hulkenberg i Magnussen su imali mali obračun kada je Danac izašao iz boksa, a vozač Haasa je u svom agresivnom stilu branio poziciju na kraju drugog DRS pravca. Grosejan je imao problema u boksu i izgubio je dosta pozicija.

Valtteri Bottas je nastavio sa svojim prvim stintom i nastavio je sa brzim krugovima. Finac je vozio sekundu brže od Vettela i Hamiltona koji su imali nove gume, a brža vremena od ovog dvojca je vozio i Max Verstappen u Red Bullu. Osim Bottasa i Verstappena ni Leclerc nije išao u boks.

U 23. krugu Valtteri Bottas odlazi na svoju promjenu guma i na stazu se vraća na drugo mjesto-ispred Leclerca, ali iza Verstappena. Njih dvojica još uvijek nisu bili u boksu. Dva kruga kasnije, Nizozemac u Red Bullu odlazi u boks i vraća se iza Vettela i Hamiltona. Iz njih su veliku borbu vodili Norris i Giovinazzi. Britanac u McLarenu je nekoliko krugova neuspješno napadao Talijana u Alfi Roemo, ali ga je uspio preteći konačno u 27. krugu. Pred kraj istog kruga, Giovinazzija je pretekao i Grosjean, a onda i Perez.

U 29. krugu Charles Leclerc odlazi na promjenu guma i kada su svi vodeći obavili svoj astajanja u boksu, Bottas je imao 15.5 sekundi prednosti ispred Hamiltona, koji je bio 2 sekunde ispred Vettela. Vettel je bio pod pritiskom Verstappena, koji je imao dosta svježije gume i vozio je puno brže i od Vettela i od Hamiltona.

Verstappen u 31. krugu napada i lako prolazi ispred Vettela i penje se na treću poziciju. Nizozemac je bez većih problema obišao Nijemčev Ferrari. Ricciardo i Grosjean su u međuvremenu odustali. Verstappen je lako pobjegao Vettelu a u slijedećih par krugova se približio i Hamiltonu. Međutim, Nizozemac se nije uspio tako rapidno približiti kao Vettelu i konstantna razlika je iznosila 1,4 sekunde.

Bottas je nastavio sa svojim najbržim krugovima i imao je preko 24 sekundi prednosti ispred Lewisa Hamiltona. Nakon nekoliko većih borbi u sredini poretka, utrka je ušla u nešto mirniju fazu, a najzanimljivije dešavanje na stazi je bila Verstappenova prijetnja Hamiltonu za drugo mjesto.

Sebastian Vettel je vozio jako sporo, bio je skoro 7 desetinki po krugu sporiji od Verstappena i skoro sekundu od Charlesa Leclerca. Nijemac je iznenađeno pitao svoju momčad preko tim radija:“Zašto smo ovako spori?”, a odgovor je glasio:“Ne znamo.”

Verstappen je prosuo sve što je napravio i pao je 3 sekunde iza Hamiltona nakon greške u prvom zavoju. Leclerc je u međuvremenu prišao Vettelu na manje od sekunde zaostatka. Međutim, nakon što je dva puta upotrijebio DRS, Leclerc je naglo usporio i ostao je iza svog timskog kolege i vjerovatno je tu došlo do timskih naredbi.

Verstappen je pred sami kraj utrke pojačao tempo i smanjio je zaostatak za Hamiltonom na 1.1 sekundu. 2 kruga pred kraj je Nizozemac ušao ispod sekunde zaostatka, ali nije uspio ništa više uraditi.

Valtteri Bottas je dominantno došao do pobjede u prvoj utrci nove sezone, a osvojio je maksimalnih 26 bodova, s obzirom da je odvezao i najbrži krug utrke. Drugo mjesto pripalo je Hamiltonu, a treće Verstappenu. Ferrariji su imali jako lošu utrku i završili su četvrti i peti, dok je Magnussen šestim mjestom danas bio najbolji u sredini poretka. Sedmo mjesto je pripalo Hulkenbergu u Renaltu, a Raikkonen je u svoj prvoj utrci sa Alfom Romeo završio osmi. Stroll je devetim mjestom osvojio bodove u svom debiju za Racing Point, dok je posljednji bod pripao povratniku Kvyatu.