Carlos Sainz je dobio kontraverznu kaznu od deset mjesta nakon incidenta za koji nije bio kriv na VN Las Vegasa. Privremeni šef Alpine Bruno Famin vjeruje da su FIA-ine sudije donijeli ispravnu odluku budući da propisi postavljaju smjernice koje se moraju slijediti, bez obzira na scenarij.
Nova staza u kalendaru Formule 1 započela je haosom u koji su bili uključeni Carlos Sainz i kanalizacija na 1. slobodnom treningu. Španjolski vozač je sa SF-23 bolidom prešao preko poklopca za šaht brzinom većom od 300 km/h u kojem je došlo do velikog oštećenja bolida.
U svakom slučaju, ovaj sigurnosni propost je natjerao Ferrari da promijeni šasiju, bateriju i motor Carlosovog bolida, tako da su zbog toga dobili kaznu od deset pozicija, kako je navedeno u sportskim pravilima premier klase.
“Iako je šteta prouzročena vrlo neuobičajenim vanjskim okolnostima, članak 2.1 Sportskog pravilnika Formule 1 obavezuje sve službene osobe, uključujući sudije, da primjenjuju propise kako su napisani. Posljedično, mora se primijeniti obavezna sankcija navedena u članku 28.3 Sportskog pravilnika,” stoji u priopćenju Međunarodnog saveza.
“Sankcija koju smo morali izreći Sainzu u Las Vegasu činila nam se lošom… bila je loša. Učinili smo sve što smo mogli da spriječimo da se to dogodi, ali takva su pravila,” rekao je Derek Warwick, bivši vozač F1, a sada povjerenik FIA-e.
Bilo je nekoliko javnih pritužbi od strane šefa Ferrarija Freda Vasseura, koje na kraju nisu bile od koristi. Zapravo, i on i šef Mercedesa Toto Wolff su bili službeno upozoreni od strane FIA-e nakon njihovog ‘podizanja tona’ u Las Vegasu.
Činjenica je da se pričalo da postoje neke momčadi koje su potaknule vladajuće tijelo da izrekne kaznu Sainzu, jer je to na kraju išlo u njihovu korist.
No, privremeni šef Alpine Bruno Famin priznao je da njegova nije bila uključena na poticaj kazne.
Međutim, istakao je kako je po njegovom mišljenju, odluka sudija bila ispravna, jer da je napravljena iznimka, timovi bi je uzeli u obzir za buduće prilike, a to bi moglo dovesti do novog sukoba između FIA-e i timova.
“Mislim da je to bila odluka sudija, a ne zato što su drugi timovi nešto rekli. Bilo je to vrlo nesretno za Carlosa, ali, iskreno, ne vidim koju su drugu opciju FIA-ine sudije imali u tom slučaju,” rekao je Famin.
“Dogodio se incident, nemaš ništa s tim, ali izgubiš mjenjač, izgubiš motor, izgubiš mjenjač i nažalost ostaneš bez ičega, a još si i kažnjen,” dodao je.
“Ali ako počnemo otvarati vrata ovakvim stvarima, to će biti beskrajno. Mislim da su sudije donijele ispravnu odluku, nažalost za Carlosa,” istakao je.
“To je vrlo nesretno jer nije imao šta raditi, ali nije bilo druge opcije,” zaključio je privremeni šef Alpine.