Borba u sredini poretka postaje sve intenzivnija, a nakon VN Miamija čini se da je Alpine napravio važan iskorak koji je ozbiljno zabrinuo Haas. Američki tim je nakon utrke u Japanu držao četvrto mjesto u poretku konstruktora, ali se situacija sada promijenila i Alpine je preuzeo inicijativu zahvaljujući velikom napretku A526 bolida.
Ključ razlike između dva tima bile su upravo nadogradnje predstavljene u Miamiju. Dok je Alpine stigao s opsežnim aerodinamičkim paketom, Haas je donio tek manju izmjenu na elementu difuzora. Razlika na stazi postala je vrlo vidljiva već tokom kvalifikacija i utrke.
Vozač Haasa Oliver Bearman priznao je da je tim unaprijed očekivao težak vikend.
“Imali su problem u brzim zavojima, a sada izgleda da su to riješili. Donijeli su ogroman paket nadogradnji za ovu utrku (Miami) . Mi nismo donijeli praktično ništa, tako da smo očekivali težak vikend, i upravo se to dogodilo,” rekao je Bearman za F1TV.
Alpine je tokom uvodnog dijela sezone imao izražene probleme u brzim zavojima. A526 bolid bio je konkurentan u sporim i srednje brzim dijelovima staze, što se posebno vidjelo u Kini, ali je prednji kraj bolida gubio prijanjanjem pri velikim brzinama.
Pierre Gasly je uspijevao donekle prikriti taj problem kroz postavke bolida i stil vožnje, dok je Franco Colapinto imao mnogo više poteškoća. Međutim, nadogradnje u Miamiju očigledno su riješile najveću slabost Alpinea.
Oba Alpineova bolida završila su u trećoj kvalifikacijskoj rundi, a Colapinto je bio brži od Gaslya u svim dijelovima kvalifikacija. Haas je u jednom trenutku pomislio da je bliže Alpineu nego što stvarno jeste, ali se prava razlika pokazala u drugoj kvalifikacijskoj rundi.
“Mislim da se prava brzina tada pokazala. Na početku prve kvalifikacijske runde izgledalo je dobro, ali imali smo potpuno drugačiji plan od drugih timova. Mislio sam da smo se približili Alpineu, ali oni su koristili samo jedan set guma i pokazali su svoju stvarnu brzinu kasnije. Tada više nismo bili u borbi s njima,” objasnio je Bearman.
Razlika je postala još očiglednija tokom utrke. Bearman je na kraju završio čak 36 sekundi iza Colapinta, iako Haas tradicionalno bolje izgleda u trkaćem tempu nego u jednom brzom krugu. Tim je imao i problema s izvedbom zaustavljanja u boksu, što je dodatno otežalo situaciju.
Ipak, Haas vjeruje da može uzvratiti već u Montrealu, gdje se očekuje veći paket nadogradnji. Za razliku od Alpinea, VF-26 nema jednu ogromnu slabost, ali mu nedostaje ukupnog downforcea kako bi redovno bio u borbi za treću kvalifikacijsku rundu. Procjene unutar tima govore da trenutno zaostaju tri do četiri desetinke.
Haas je također imao problema u toplim uslovima tokom petka i subote u Miamiju, pa se tim nada da će hladniji uslovi u Montrealu više odgovarati njihovom bolidu.
S druge strane, Alpine djeluje kao tim koji sve više hvata pravi tempo kako sezona odmiče. Nakon vrlo loše 2025., odluka da se rano fokusiraju na razvoj novog projekta sada izgleda potpuno opravdano. Upravo zato u Haasu postoji zabrinutost da bi Alpine mogao pobjeći ostatku sredine poretka ako i ostali timovi uskoro ne odgovore vlastitim nadogradnjama.