Max Verstappen je bio na putu ka sigurnoj pobjedi u drugoj kvalifikacijskoj utrci za 24 sata Nurburgringa, ali je tehnički problem na njegovom Mercedesu potpuno promijenio tok utrke. Nizozemski vozač je već u ranoj fazi pokazao tempo za pobjedu, probivši se s pete pozicije do vodstva i izgradivši značajnu prednost nad konkurencijom.

Već u prvom stintu Verstappen je preuzeo kontrolu utrke, a nakon zaustavljanja u boksu zadržao je stabilnu prednost i djelovalo je da sve ide prema rutinskoj pobjedi. Međutim, tokom drugog stinta situacija se iznenada promijenila. Nakon otprilike sat i po utrke, Verstappen je morao ući u boks zbog ozbiljnog problema s prednjim dijelom bolida.

„U drugom krugu mog drugog stinta odjednom su se pojavile jake vibracije,” rekao je Verstappen. „Splitter je počeo jako tresti i u tom trenutku sam znao da je otpao. To je bilo to.”

Bez ikakvog kontakta s drugim automobilima, uzrok kvara ostao je nejasan, što je dodatno iznenadilo ekipu. „Nisam nikoga dodirnuo, tako da ne znam kako se to dogodilo. Moramo tačno utvrditi gdje je nastao problem. Ostali Mercedesovi autobobili voze bez poteškoća,” dodao je Verstappen.

Ekipa Winward Racinga odlučila je povući automobil u garažu iz sigurnosnih razloga i odmah započeti popravku oštećenog splittera. Time su praktično nestale sve šanse za pobjedu, uprkos dominantnom nastupu u prvom dijelu utrke. Nakon intervencije mehaničara, automobil je vraćen na stazu, ali je fokus prebačen na prikupljanje podataka i pripremu za glavnu utrku izdržljivosti.

U nastavku je za volan sjeo Lucas Auer, koji je dobio priliku odvoziti dodatne krugove i steći iskustvo u saobraćaju, što je posebno važno uoči 24 sata Nurburgringa. Rezultatski ishod više nije bio prioritet, već testiranje i priprema.

Uprkos razočarenju zbog izgubljene pobjede, Verstappen je istakao pozitivne aspekte nastupa. „Na kraju, mogu reći da sam uživao. Vozio sam svoje stintove prilično dobro, bilo je dosta saobraćaja i borbi s drugim GT3 automobilima. To je bilo intenzivno, ali je sve funkcionisalo kako treba. Automobil se osjećao dobro i zadovoljan sam tim dijelom.”

Nizozemac je naglasio da je ekipa odradila gotovo sve ključne pripreme za nadolazeću 24-satnu utrku. „Pripremljeni smo koliko je to moguće. Jedino nisam vozio po mraku. Vozio sam po kiši, radio startove i kretao iz različitih pozicija u suhim uslovima. Mislim da više od toga nije bilo moguće.”

Iako je kvar prekinuo put ka pobjedi, nastup na Nordschleifeu dao je vrijedne informacije i kilometražu, što bi moglo igrati važnu ulogu kada počne glavna utrka izdržljivosti, ali će ovdje morati i stanje automobila igrati ulogu jer ovo što se desilo ne može ići u prilog.