Vozač McLarena Oscar Piastri otvoreno je govorio o promjeni pristupa i mentaliteta koji su obilježili njegovu sezonu 2025., u kojoj je prvi put ozbiljno ušao u borbu za sam vrh. Australac je u svojoj trećoj sezoni napravio iskorak koji nije samo statistički vidljiv, već i jasno osjetan kroz način na koji pristupa svakom trkaćem vikendu.
Nakon što je sezonu 2024. završio na četvrtom mjestu s dvije pobjede i šest podijuma, naredna godina donijela je znatno veći napredak. Piastri je sezonu 2025. zaključio na trećem mjestu ukupnog poretka, uz sedam pobjeda i devet plasmana na podijum, čime je direktno ušao u borbu s timskim kolegom Landom Norrisom. Međutim, kako sam ističe, ključ promjene nije bio samo u rezultatima, već u načinu razmišljanja.
„Ukupno gledano, korak koji sam napravio iz 2024. u 2025. vjerovatno je bio veći nego što sam ja, ali i mnogi drugi, očekivali,” rekao je Piastri u intervjuu za QUAD LOCK. Australac je naglasio da je upravo taj napredak donio novu dimenziju samopouzdanja, koja mu je ranije nedostajala.
„Bilo je stvarno posebno napraviti taj napredak i dolaziti na trkaće vikende… Mislim da je ovo bila prva godina u kojoj sam mogao ući u svaki vikend znajući da, ako odradim dovoljno dobar posao i budem blizu svog maksimuma, mogu pobijediti svaki put,” istakao je on.
Piastri je pritom jasno povukao razliku u odnosu na prethodne sezone, u kojima je, i pored povremenih jakih nastupa, stalno postojalo pitanje sljedećeg koraka u razvoju. „Dok su prethodne godine imale trenutke u kojima sam se tako osjećao, uvijek je postojalo pitanje šta trebam sljedeće naučiti ili unaprijediti. I to je i dalje dio procesa – uvijek pokušavaš napredovati i razvijati se.”
Ipak, kako ističe, sezona 2025. donijela je potpuno drugačiji osjećaj stabilnosti i sigurnosti u vlastite sposobnosti. „Ali biti na tom nivou ove godine, gdje u većinu vikenda ulazim s razmišljanjem da, ako uradim ono što znam da mogu, mogu pobijediti – to je stvarno posebno mjesto za biti.”
Početak njegove naredne kampanje nije bio bez problema. Piastri nije startovao na otvaranju sezone u Australiji zbog izlijetanja u krugu za upoznavanje, dok je u Kini morao odustati prije starta zbog električnog kvara. Pravi početak sezone uslijedio je tek u Japanu, gdje je završio na drugom mjestu, dok je u sprint utrci u Kini zauzeo šestu poziciju.
Uprkos tim poteškoćama, Piastrijeve riječi jasno pokazuju koliko se njegov pristup promijenio. Više se ne radi samo o učenju i prilagođavanju, već o vozaču koji ulazi u svaki vikend s uvjerenjem da ima tempo za pobjedu – pod uslovom da sve posloži na pravi način.