Šef Mercedesa Toto Wolff ljut je na rivalske momčadi koje žele vratiti gume iz 2018. godine i rekao je da je Pirelli na meti ‘oprotunističkog lobiranja’ kako bi se stalo u kraj Mercedesovom dominantnom startu F1 sezone 2019.


Pirelli je ove godine uveo gume sa tanjim gaznim slojem koje su korištene na 3 utrke prethodne godine, kako bi se sprječilo pregrijavanje i stvaranje blisteringa. Mnogi vjeruju kako je to učinjeno na inicijativu Mercedesa, a njihovi glavni rivali Red Bull i Ferrari su tokom ove sezone bili posebno kritični prema Pirellijevim gumama.

Tokom VN Kanade je njemački AMuS prenio informaciju kako Ferrari Red Bull predvode grupu timova koji pokušavaju uvjeriti Pirelli da vrati prošlogodišnje gume što je prije moguće, te su ove dvije momčadi mišljenja da je uvođenje guma sa tanjim gaznim slojem imalo veliki uticaj na odnos snaga na gridu.

Mercedes je pobijedio na svih šest utrka ove sezone, a ovog vikenda je motorsportski savjetnik Red Bulla Helmut Marko oštro kritikovao Mercedes i Pirelli:

„Promjene su napravljene nakon Mercedesovog zahtjeva jer su oni uvijek imali problema sa pregrijavanjem. Ovako se uništava sport. Mercedes trenutno ima veliku prednost zbog glupe promjene guma. Devet ekipa se muči s gumama i samo jedna zna kako profitirati od toga,“ rekao je Marko.

U odgovoru na ove komentare, šef Red Bulla Horner je za Sky F1 rekao da bi najbolje bilo da se Pirelli vrati na prošlogodišnje gume. Ali takav potez bi trebao podršku 7 od 10 timova. Druga opcija je da FIA promijeni gume iz sigurnosnoh razloga.

Kada je upitan za svoje mišljenje o Markovim komentarima i promjeni guma usred sezone, šef Mercedesa je to nazvao ‘oprotunističkim akcionizmom’.

„Svake godine dobijemo nove gume od Pirellija. Nekada ih uspijete shvatiti, nekada se više mučite. Ali kao fer konkurenti, moramo napraviti najbolje s onim što imamo, osim ako to ne postane sigurnosni problem, kao što smo imali slučaj u prošlosti.“

„Pirelli ima nemoguć zadatak, govorimo im da nam daju gume koje se degradiraju kako bi strategije postale uzbudljivije. Kada imamo gume koje se troše, tražimo gume koje traju duže.“

Šef Mercedesa je ljut zbog lobiranja svojih rivala da se gume promijene i kaže da će Mercedes zaštititi i podržati Pirelli.

„Mislim da moramo zaštititi i podržati Pirelli u njihovom zadatku da nam dadnu gume koje će, nadam se, odgovarati svima. To radimo i ne dozvoljavamo sebi da nas ometaju glasovi koji nisu bitni.“ 

Nekoliko timova se žalilo da je teško zagrijati Pirellijeve gume i dovesti ih u radni raspon. Mercedesovi rivali argumentiraju da se njemačka momčad prethodno mučila sa pregrijavanjem i da im je promjena specifikacije guma donijela prednost, dok je oštetila druge momčadi koje su razvile bolid da bude nježniji prema gumama.

Šef Red Bulla Christian Horner je priznao da Mercedesovi rivali moraju napraviti bolji posao s gumama, ali kaže da bi najbolje bilo vratiti se na prošlogodišnje gume.

„Na nama je da pokušamo to nadoknaditi. Najbolje bi bilo kada bi se vratili na prošlogodišnje gume. Devet timova bi bilo prilično sretno s tim i jedan bi bio prilično nesretan. U interesu zabave i F1, to bi bio plemenit potez Pirellija.“