Šef Ferrarija Fred Vasseur kaže da nitko nije očekivao da će se Carlos Sainz oporaviti od operacije slijepog crijeva i ostvariti fantastičnu pobjedu na Velikoj nagradi Australije.

Budući da je propustio utrku u Džedi, Sainz je proveo dvije sedmice fokusirajući se na svoj oporavak kako bi se što prije vratio u cockpit za trkaći vikend u Australiji.

Iako je bio spreman za vožnju, njegove pripreme bile su ugrožene preskakanjem treninga i dolaska u Maranello na simulator.

Uprkos tome što je imao prednost nad timskim kolegom Charlesom Leclercom u kvalifikacijama i nakon što je prošao Maxa Verstappena u prvim krugovima, priredio je sjajne performansu u kojim je držao sve pod kontrolom.

“Ove zime zajedno smo se dogovorili da guramo do posljednjeg kruga sezone,” rekao je Vasseur kada na pitanje da sumira Sainzove performanse.

“I napravio je fantastičan posao. Bio je tamo u Bahreinu, također gurajući tim, i zasigurno je Džeda bio težak vikend, težak vikend za Carlosa, težak vikend za tim.”

“Ali oporavak je mega. Morate imati na umu da je prije dvije sedmice bio u bolnici. Mislim da ni u petak nije bio 100 posto siguran da može voziti.”

“I nakon nekoliko krugova, bio je u tempu, i to je bio dio uspjeha – jer ne možete odustati od jednog kruga na slobodnom treningu ako želite nastupiti.”

“Svakako, nevjerovatno. Ako pogledate odakle dolazi, nitko nije očekivao ovakav rezultat danas,” istakao je.

Pored toga, šef Ferrarija je imao povjerenja u Španjolca kad nije imao timskog kolegu iza sebe jer je znao da će biti u stanju doći do cilja svojim umijećem.

“Govorimo o plus ili minus pola desetinke. I jedno je plasman, drugo je tempo,” pojašnjava on.

“Mislim da je tijekom utrke problem što smo morali pokriti [Oscara] Piastrija na početku, to sigurno nije bilo idealno u smislu vremena utrke.”

“Nismo htjeli odustati od pozicije na stazi i stavili smo ga u tešku situaciju. Ali u posljednjem je stintu znao više o degradaciji harda [gume]. Bio je u stanju da bude vrlo konstantan i to je bilo dobro,” dodao je Fred Vasseur.