Šef Ferrarija Frederic Vasseur kaže da je Ferrari „jako daleko“ od željene strukture i da će im za istu biti potrebna „trajna evolucija.“

Vasseur je u januaru došao na čelo Ferrarija nakon što se talijanska ekipa sporazumno razišla sa Mattiom Binottom. Jedan od njegovih glavnih zadataka je jačanje tehničkog odjela ekipe potpisivanjem novih inžinjera, ali taj zadatak neće biti lagan s obzirom da su svi ‘jači’ inžinjeri vezani za svoje ekipe dugogodišnjim ugovorima.

Ferrari su tokom godine napustila dva jako važna ‘igrača’ – Laurent Mekies i David Sanchez, ali je talijanska ekipa uspjela regrutirati Mercedesovog direktora za performanse Loica Serru (ali on će za ekipu početi raditi tek krajem 2024.).

Vasseur od dolaska u Maranello nije bježao od mnogih problema koje Ferrari ima i cilj mu je izgraditi jaku ekipu koja će se u budućnosti boriti za naslov. Upitan koliko je daleko od željene strukture, Vasseur je rekao:

„Jako smo daleko jer kada radite moj posao, ne morate zamišljati da postoji savršena struktura. Uvijek morate napredovati i uvijek morate mijenjati stvari. Ako dvije godine ostanene sa istom strukturom, onda ste mrtvi jer će se svi ostali oko vas poboljšati.“

„To znači da nemam jasnu sliku da kažem uradit ću to i to i tačka – i da će to upaliti. To bi bilo glupo. U narednim sedmicama ćemo napraviti određene promjene jer za neke teme je potrebno više vremena. Radi se o trajnoj evoluciji i trajnom poboljšanju.“

Vasseur kaže da Ferrari polako dobija sliku u kojem smjeru trebaju ići sa razvojem bolida za 2024.

„Dobijamo puno bolju ideju o cjelokupnoj situaciji – gdje smo slabi, a gdje smo dobri. Ali to ću zadržati za sebe. Ali utrku po utrku dobijamo sve bolju sliku naše situacije,“ istakao je šef Ferrarija.