George Russell je priznao da je na startu VN Australije ostao bez električne energije u bateriji, što je omogućilo vozaču Ferrarija Charlesu Leclercu da preuzme vodstvo već u prvim metrima utrke u Melbourneu.
Sezona 2026. započela je dramatično na Albert park stazi, a start utrke odmah je pokazao koliko su nova pravila promijenila dinamiku borbe. Veći naglasak na upravljanju energijom u pogonskoj jedinici znači da vozači moraju pažljivo raspoređivati električnu energiju još tokom kruga formacije, jer pogrešna procjena može imati ozbiljne posljedice već na startu, a Mercedesovi motori imaju ozbiljan problem u tom smjeru.
Upravo to dogodilo se vozaču Mercedesa Georgeu Russellu. Iako je krenuo s pole positiona, Britanac je na startu izgubio vodstvo jer nije imao dovoljno energije u bateriji za maksimalno ubrzanje. Vozač Ferrarija Charles Leclerc to je odmah iskoristio i preuzeo vodstvo.
Russell je nakon utrke objasnio da je problem nastao još prije samog starta, kada je shvatio da je stanje baterije gotovo prazno.
„Osjećam se nevjerovatno. Bila je to velika borba na početku utrke,“ rekao je Russell.
„Znali smo da će biti izazovno. Kada sam stao na startnu poziciju i pogledao nivo baterije, vidio sam da nemam ništa u rezervoaru! Loše sam startovao i onda smo Charles i ja imali nekoliko vrlo tijesnih borbi.“
Russell je objasnio da su nova pravila dovela do takozvanog „yo-yo efekta“ tokom borbe na stazi, gdje vozač koji preuzme vodstvo često brzo postaje ranjiv zbog drugačije strategije raspodjele energije.
„Sumnjali smo da bi se mogao pojaviti taj efekt. Čim bi neko od nas došao u vodstvo, činilo se gotovo nemogućim zadržati ga.“
Dodatni problem stvarao je i takozvani straight mode, odnosno način rada aktivne aerodinamike na pravcima, koji prema Russellovim riječima uzrokuje gubitak stabilnosti prednjeg dijela bolida u brzim zavojima.
„S tim načinom rada gubimo puno prednjeg dijela bolida, pa bolid ima dosta podupravljanja kroz zavoje. Siguran sam da će FIA možda morati to malo poboljšati jer je u nekim trenucima bilo prilično nezgodno.“
Situaciju je dodatno zakomplikovalo pojavljivanje virtualnog sigurnosnog vozila nakon zaustavljanja bolida Arvida Lindblada. Mercedes je tada iskoristio priliku za relativno slobodan odlazak u boks, dok Ferrari nije odmah reagovao tokom ranih neutralizacija.
Takva strategijska razlika omogućila je Mercedesu da ponovo preuzme kontrolu nad utrkom, a Russell i timski kolega Kimi Antonelli na kraju su završili na prve dvije pozicije, iako Britanac nije nikako mogao preteći Leclerca sve do Monežanin nije otišao u boks.
Antonelli je također imao težak početak utrke. Mladi vozač Mercedesa pao je na sedmo mjesto nakon starta jer ni on nije imao dovoljno energije u bateriji, što su iskoristili vozači Ferrarija i nekoliko konkurenata iza njega.
Međutim, Antonelli je tokom utrke pokazao sve bolji tempo i počeo se probijati kroz poredak, vraćajući se u borbu s vodećim vozačima.
„Bio je to najbolji početak sezone kojem smo se mogli nadati. Nažalost, start je bio zaista loš i izgubio sam mnogo pozicija, pa sam morao loviti rivale,“ rekao je Antonelli.
„Sve u svemu, bila je to dobra utrka. Tempo je bio vrlo snažan, posebno pred kraj, i već se radujem sljedećoj utrci.“
Antonelli je dodao da su prve faze utrke bile izuzetno uzbudljive zbog stalnih preticanja i različitih strategija korištenja energije.
„Borbe u prvim krugovima bile su nevjerovatne. Preticanja su vrlo snažna i to donosi mnogo akcije na stazi, tako da je početak utrke bio zaista zabavan.“
Utrka u Melbourneu tako je odmah pokazala jednu od ključnih karakteristika nove ere – upravljanje energijom postalo je jednako važno kao i brzina bolida, a pogrešna procjena može u samo nekoliko sekundi odlučiti borbu za vodstvo. Mercedes ima ogroman problem po ovom pitanju, a obzirom da im motor nije išao u tom smjeru, te nakon što dođe do novog mjerenja kompresije na vrućo, imat će ozbiljnu situaciju jer je Ferrari pokazao koliko je opasan.