Dizajnerskoj legendi Formule 1 Adrianu Neweyu moglo bi se onemogućiti pridruživanje suparničkim momčadima do 2027. osim ako se ne postigne dogovor o njegovom prijevremenom otpuštanju, tvrdi britanski Autosport.
U četvrtak se pojavilo da je Newey privatno izrazio želju nekim članovima tima Red Bulla da napusti momčad sa sjedištem u Milton Keynesu.
Iako je i Red Bull dalje dominantan, tvrdi se da je Newey razočaran posljedicama borbr za moć koja je izbila na početku ove godine za kontrolu nad momčadi usred neizvjesnosti oko budućnosti šefa momčadi Christiana Hornera.
Međutim, izvori su sugerisali da situacija nije jasna i da nije bilo službene komunikacije sa višim menadžmentom u timu niti sa Red Bullovom matičnom tvrtkom o njegovom odlasku sa mjesta gtehničkog direktora.
Nadalje, izvori su dodali da nije bilo službene ostavke.
Šokantan razvoj neizbježno je potaknuo razgovore da bi Neweyev odlazak mogao otvoriti vrata za prelazak prema timu sa velikim novcem, s tim da je poznato da su ga i Ferrari i Aston Martin pokušavali dovesti.
Obje momčadi bi imale koristi od Neweyjevog doprinosa, budući da postavljaju visoke ciljeve da dođu na čelo F1.
Ferrari će biti pojačan dolaskom Lewisa Hamiltona slijedeće godine, a Neweyeva promjena ondje bi ga vidjela da radi sa talijanskom momčadi i sa sedmerostrukim svjetskim prvakom po prvi put.
Međutim, upitno je da li bi Newey želio proći kroz veliki preokret u svom životu i preseliti se u Maranello – i potencijalno ući u situaciju koja bi mogla biti jednako politički složena kao Red Bull.
Aston Martin je također pokušavao namamiti Neweya, a nedavno je otkribeno da je vlasnik Lawrence Stroll lično dao ponudu da ga privuče.
Stroll ima ambicioznu viziju momčadi sa sjedištem u Silverstoneu, a prelazak Neweyja tamo bio bi mu logistički lakši i omogućio bi mu da obnovi radni odnos sa Danom Fallowsom nakon što je par nekoliko godina blisko surađivao u Red Bullu.
Ali situacija oko Neweyja je nevjerojatno složena, posebno kada se radi o njegovim ugovornim aranžmanima.
Kao što je Red Bull jasno objavio u priopćenju u četvrtak navečer, Neweyev trenutni ugovor, koji je potpisan početkom prošle godine, trenutno ga obvezuje na rad u timu do kraja 2025.
Međutim, također se podrazumijeva da postoje daljnje ugovorne nepotpune klauzule koje bi ga mogle spriječiti da se pridruži jednom od Red Bullovih rivala još 12 mjeseci nakon toga – što bi ga, u teoriji, učinilo nedostupnim drugoj momčadi do 2027.
Ta bi odgoda minimalizirala Neweyev doprinos do početka 2028., što je duboko u slijedećem ciklusu pravila kada će timovi već biti jako predani svojim novim bolidima.
Do tada bi se Newey približavao 70. godino, pa bi vjerovatno bio na rubu mirovine nakon blistave F1 karijere.
Drugi potencijalni scenarij koji bi se mogao odigrati jest da bi Newey mogao potpuno otići iz F1 umjesto da se pređr u drugu momčad.
Poznato je da ga uzbuđuju drugi projekti, kao što je Red Bullov hyperautomobil RB17, ali nastavak rada na tome zahtijevao bi da ostane dio operacije sa sjedištem u Milton Keynesu, a ne izvan nje.
Jedini način na koji bi Newey mogao ubrzati prelazak u drugi tim bio bi da se postigne dogovor između svih zainteresiranih strana – njega, Red Bulla i novog tima – da otkupe uvjete njegovog trenutnog ugovora.
Međutim, takav bi posao vjerovatno bio jako skup jer bi ga Red Bull oklijevao pustiti jeftino jobzirom da bi mogao dati prednost konkurentu.