Felipe Massa nastavlja svoju dugotrajnu pravnu borbu oko titule iz 2008. godine, uvjeren da je ono što se dogodilo u Singapuru te sezone predstavljalo prekretnicu koja mu je nepravedno oduzela naslov. Borba koja je nekada izgledala simbolična i osuđena na zaborav sada je ponovo u centru pažnje, s ozbiljnim pravnim koracima i sve većim interesom javnosti i medija.

Tokom svog povratka na Interlagos prošlog vikenda, Massa je još jednom pokazao da ni nakon više od decenije nije odustao od traženja onoga što smatra pravdom. Ovaj put nije došao samo kao bivši vozač Ferrarija ili domaća legenda – već kao čovjek koji se bori protiv sistema. Upitan o aktuelnom statusu slučaja, Massa nije skrivao emocije i uvjerenje da je odluka iz 2008. godine oblikovana događajem koji je, kako tvrdi, bio namješten.

Prema brazilskom vozaču, skandal poznat kao „Crashgate“, u kojem je Nelson Piquet Jr. namjerno udario u zid tokom VN Singapura, imao je direktan utjecaj na razvoj utrke i konačni poredak te sezone. Fernando Alonso tada je profitirao od incidenta, osvojio utrku, a Lewis Hamilton, kasniji prvak, takođe je ostvario ključne bodove. U tom trenutku FIA nije reagovala, što je kasnije postalo temelj Massine borbe.

Massa danas traži odštetu u iznosu od 82 miliona dolara i ponavljanje jasno izrečene poruke: želi pravdu, ne milost. Tokom razgovora za Sky Sports kratko, ali odlučno je rekao da ne odustaje:
„Radujem se pravdi. Ne zaslužujem ono što se dogodilo – niko ne zaslužuje takvu nepravdu. Uradili smo sve što je potrebno kroz sudski proces. Sada čekamo odluku.“

Ovaj slučaj počeo je dobijati potpuno novu dimenziju nakon što je Bernie Ecclestone javno priznao da su on i FIA već tokom 2008. imali informacije o namjernom incidentu u Singapuru, ali odlučili da ništa ne poduzmu kako, prema njegovim riječima, ne bi „bacili sport u haos“. Upravo ta izjava pokrenula je pravne temelje na kojima Massa danas gradi svoj slučaj.

Tokom preliminarnih saslušanja iznio je i detalje koji ponovo vraćaju fokus na Fernanda Alonsa. Massa tvrdi da je Španjolac, iako nikada nije bio formalno optužen, znao da će njegov tadašnji timski kolega Nelson Piquet Jr. izazvati sudar.
U svjedočenju je naveo:
„U oktobru 2009. rekao sam novinarima da vjerujem da je Fernando Alonso znao da je sudar bio namjeran.“

Iako Alonso godinama kategorički negira bilo kakvo saznanje o planu, ova izjava otvara pitanja o tome zašto se FIA nikada detaljno nije bavila njegovom ulogom.

Massa danas zna da čak i ako mu se titula formalno ne dodijeli, proces koji vodi ima veću vrijednost. Za njega ovo nije borba samo za rezultat – nego za princip, sport i integritet Formule 1.

Za mnoge navijače, rasprava o tituli iz 2008. pripada prošlosti. Ali za Massu – ona traje sve dok, kako kaže, ne dobije ono što mu pripada: barem priznanje da je bio žrtva odluke koja mu nikada nije trebala presuditi sezone. A sada – ostaje samo čekanje.