Charles Leclerc je otvoreno izrazio frustraciju nakon što ga timski kolega Lewis Hamilton nije propustio u završnici Velike nagrade Azerbejdžana, iako je Ferrari dao jasnu timsku naredbu za zamjenu pozicija. Ovaj incident dodatno je naglasio slab tempo Ferrarija, koji je utrku završio tek na osmom i devetom mjestu.
Kako je došlo do problema
Leclerc se u posljednjim krugovima borio sa Liamom Lawsonom i Yukijem Tsunodom za peto mjesto, ali ga je potom prestigao Lando Norris. Dok je Leclerc bio na starijim hard gumama, Hamilton je imao prednost zahvaljujući svježim medium gumama, pa je Ferrarijev tim naredio Monežaninu da ga propusti kako bi Britanac pokušao napasti rivale ispred.
Plan je bio jasan – ako Hamilton ne uspije prestići Norrisa, trebao je vratiti poziciju Leclercu. No, komunikacija iz boksa stigla je prekasno. Inžinjer je Leclercu rekao: „Na kraju kruga ćemo zamijeniti mjesta na glavnom pravcu ako Lewis ne pretekne. Lewis će te pustiti na glavnom pravcu.” Međutim, Hamilton je usporio prekasno, pa Leclerc nije uspio da ga prođe prije ciljne linije.
Leclerc ljut, ali i razočaran
Nakon završetka utrke, Leclerc je bio vidno iznerviran: „Ne zanima me stvarno, to je za osmo mjesto, neka uživa u tom 8. mjestu. Samo je glupo jer nije fer, ali opet, ne smeta mi, iskreno.” Njegova frustracija je, ipak, bila više usmjerena na Ferrari nego na Hamiltona, jer tim nije pravovremeno reagovao.
Leclerc je medijima objasnio: „Postoje pravila kojih moramo da se pridržavamo, a danas možda ta pravila nisu bila ispoštovana. Ali 8. ili 9. mjesto… ne zanima me. Ako se budemo borili za atraktivnije pozicije, nadam se da ćemo raditi na drugačiji način. No, ne mislim da ovo treba da bude glavna tema. Nažalost, bili smo veoma spori cijelog vikenda i na to se trebamo fokusirati.”
Hamiltonovo izvinjenje
Hamilton je preuzeo dio odgovornosti i pokušao objasniti situaciju: „Bio sam očigledno brži, Charles je bio velikodušan što me pustio. Ali poruku sam dobio jako kasno i bio sam fokusiran na bolid ispred, iako je bila šansa od 0,001% da ga prestignem. Podigao sam nogu sa gasa na pravcu i čak zakočio, ali zakasnili smo za nekih četiri desetinke. To je bila moja pogrešna procjena, pa ću se ispričati Charlesu. Neće se ponoviti.”
Ferrari u problemima
Najveći problem za Leclerca i Hamiltona bio je slab tempo Ferrarija. I dok je McLaren imao težak vikend, Williams i Racing Bulls su ipak uspjeli završiti ispred sa po jednim bolidom. Rezultat u Bakuu – osmo i deveto mjesto – samo je dodatno naglasio koliko Ferrari zaostaje za vodećima u trenutnoj formi.