Romain Grosjean kaže da je Ferrarijev motor ove godine ‘puno slabiji’ nego prošle godine, sugerirajući tako da je za pad performansi Haasa kriv i njihov dobavljač motora.

Prije početka sezone je FIA izdala tehničku direktivu koja se ‘zategnula’ tumačenje pravila koja se tiču potrošnje ulja i upravljanja ERS-om. Ta direktiva je sastavljena u saradnji sa Ferrarijem, nakon kontroverzne ‘nagodbe’ dviju strana po pitanju istrage legalnosti Ferrarijevog prošlogodišnjeg motora.

Haas je kao i sve ekipe pogonjene Ferrarijevim motorima doživjeo veliki pad performansi na Red Bull Ringu u usporedbi sa 2019. godinom—Ferrari je bio skoro sekundu sporiji nego prošle godine kada su osvojili pole, dok su ogromne padove doživjeli i Haas i Alfa Romeo.

Ferrari je prema nekim procjenama izgubio 6-7 desetinki po krugu samo u polju motora, a Grosjean je nakon prošlosedmičnih kvalifikacija je Grosjean za odabrane francuske medije rekao da je ‘šokiran’ Ferrarijevim motorom.

„Šokiran sam motorom. Kada se prebacimo u kvalifikacijski režim rada motora, puno je manje snage nego prošle godine. Motor je puno slabiji,“ rekao je Grosjean.

Vozač Alfa Romea Kimi Raikkonen s druge strane smatra da njihovi problemi nisu u potpunosti povezani sa Ferrarijevim motorom.

„Ne bih rekao da je sve do motora, vjerovatno samo dio. Nisam imao loš osjećaj u bolidu. Nije bilo velikih problema, jednostavno nismo dovoljno brzi i definitivno želimo biti brži nego što smo bili u usporedbi sa prošlom godinom,“ dodaje Kimi.