Lewis Hamilton nikad nije bio u stanju da predvodi tim i sarađuje sa inženjerima na razvoju bolida kao što je to Michael Schumacher radio u Ferrariju.
To je mišljenje Ralfa Schumachera, bivšeg vozača Formule 1 i brata Michaela Schumachera, koji smatra da će sedmerostruki prvak imati poteškoća da ponovi uspjehe svog kolege, sedmerostrukog prvaka, u Ferrariju
Lewis Hamilton ne može predvoditi tim kao Michael Schumacher
Hamilton bi trebao započeti rad u Ferrariju slijedećeg mjeseca, nakon što je u februaru objavio da će se pridružiti italijanskom timu u višegodišnjem ugovoru od sezone 2025.
Hamilton je najtrofejniji vozač u historiji Formule 1, izjednačivši Schumacherov rekord od sedam titula 2020. godine, a zatim postao prvi čovjek u historiji koji je premašio brojku od 100 pobjeda i pole positiona.
Schumacher je doživio najbolje godine svoje karijere u Ferrariju, s kojim je osvojio pet uzastopnih titula između 2000. i 2004. u nezabilježenoj dominaciji.
Njemački vozač bio je poznat po svojim kvalitetama u građenju tima, blisko sarađujući sa šefom tima Jeanom Todtom i tehničkim direktorom Rossom Brawnom kako bi pomogao Ferrariju da postane vodeći tim svoje ere.
Hamilton je na kraju potpisao za Mercedes kao Schumacherov zamjenik krajem 2012. godine, nakon što se Michaelov trogodišnji povratak u Formulu 1 nije pokazao uspješnim. Prije toga, Britanac je jedini prelazak napravio iz McLarena.
Bivši vozač Williamsa i Toyote, Ralf Schumacher, izjavio je da je malo vjerovatno da će Hamilton, koji će 7. januara napuniti 40 godina, ostaviti isti utisak u Ferrariju kao njegov brat. On ukazuje na navodni nedostatak sposobnosti da vodi pravac razvoja tima i bolida.
“Najveća razlika je što je Michael, uz mnoge druge kvalitete, bio u stanju da savršeno razvije bolid prema svom stilu vožnje zajedno sa inžinjerima,” rekao je Ralf Schumacher.
“Lewis to ne može. Nikada nije mogao, ako pažljivo slušate šta kažu Mercedesovi tehničari.
“Toto Wolff [šef Mercedesa] je više puta naglasio da vozač treba pritisnuti gas, a inženjeri da razvijaju bolid. Ali to je rekao jer njegovi vozači očito nisu bili u stanju da daju prave povratne informacije.”
“Michael je bio potpuno drugačiji. Uvijek je svojim pouzdanicima, poput Rossa Brawna ili Jeana Todta, davao smjernice.”
“To čini stvari još težim za Lewisa: jer je Charles Leclerc glavna figura u timu. Svi u timu ga poznaju. Za Lewisa je sve novo u Ferrariju.”
“Osim toga, Michael je došao u Ferrari kao aktuelni svjetski prvak i bio je mnogo mlađi. To nije tako sa Lewisom,” zaključio je Ralf Schumacher.