Šef Mercedesa Toto Wolff spreman je usmjeriti svoj tim na neistražen teritorij dok sezona 2025. kreće sa Velikom nagradom Australije.
Za dugogodišnjeg šefa njemačkog tima, ovo otvaranje u Melbourneu je više od utrke – to je polazna rampa za slijedeće poglavlje u izvanrednoj historiji tima. A Wolff vidi podizanje zastora Formule 1 na Albert parku kao početak nečeg monumentalnog.
Ulog je velik, a Wolff zna da je za ostvarenje tih snova potrebna cijela ekipa
“Uzbudljivo je vrijeme dok gradimo na nevjerovatnom naslijeđu Mercedesovog brenda u motorsportu. Nastojat ćemo postaviti nove standarde i ostvariti nove snove u godinama koje dolaze,” rekao je Wolff je Austrijanac u najavi tima za Veliku nagradu Australije.
Od vozača koji jure stazom do inžinjera koji usavršavaju bolid u Brackleyju i Brixworthu, svaki dio Mercedesove mašinerije – uključujući i navijače – doprinijet će uspjehu tima.
“Za to će biti potreban svaki od nas,” dodao je. “To putovanje bila je inspiracija za naš promotivni film povodom početka sezone. To je slavlje svega što Mercedes čini onim što jeste: inovacija, pomjeranje granica, pionirski duh naših osnivača. Ista DNK koja nas i danas pokreće naprijed.”
Dok tim stiže u Melbourne, taj DNK pokreće novo poglavlje – ono za koje Wolff vjeruje da će odjekivati kroz F1 godinama.
Zvijezde u usponu i žestoki rivali
Mercedesov ovogodišnji pohod predvodi novi dinamičnu vozačku postavu: George Russell i Kimi Antonelli, dva talenta iz vlastitog razvojnog programa proizvođača, koji spajaju iskustvo, mladost i sirovu brzinu.
“To je uzbudljiva postava koji će nas voditi u narednu eru,” rekao je Wolff, ali put pred njima nije lagan. “Kao tim, suočili smo se sa velikim izazovom tokom zime. Naši konkurenti su završili 2024. godinu snažno i znamo da bi Ferrari, Red Bull i McLaren, posebno na početku, mogli imati prednost nad nama.”
“Možemo biti zadovoljni poslom koji smo obavili u predsezoni i testiranjem u Bahreinu. Oba vozača su dali pozitivne komentare na W16 nakon tri dana testiranja, i čini se da smo napravili poboljšanja,” pojašnjava on. “Sigurno ćemo ovog vikenda dobiti jasniju sliku o svemu.”
Magija Melbournea
Melbourne je zbog svoje živopisne atmosfere i izazovne staze uvijek bio omiljen među timovima, vozačima i navijačima. Wolffova ljubav prema Melbourneu je očigledna.
“Australija je uvijek sjajno mjesto za utrku,” uvjerava on. “Navijači su uvijek prisutni u velikom broju, a Melbourne je fantastična lokacija za početak nove sezone.”
“Sjećam se svoje prve utrke s timom tamo 2013. godine; organizirali smo fotografisanje sa našim vozačima na plaži St Kilda i osjećala se nova energija.”
Taj osjećaj i dalje traje, što Melbourne čini savršenim mjestom za novi početak.
“U paddocku uvijek vlada atmosfera kao na početku školske godine, pa se čini kao idealna lokacija za predstavljanje našeg slijedećeg poglavlja. I uzbuđeni smo zbog onoga što dolazi.”