Ferrari je u Miami stigao s jasnom namjerom da napravi korak naprijed u odnosu na prve utrke sezone 2026., ali vikend je još jednom pokazao da bolid iz Maranella i dalje ima nekoliko ključnih slabosti koje ozbiljno otežavaju borbu protiv Mercedesa.
Iako je SF-26 u određenim fazama utrke pokazivao vrlo konkurentan tempo, posebno na medium gumama i tokom prvog dijela utrke, šef Ferrarija Fred Vasseur priznao je da najveći problem ostaje nedostatak brzine na pravcima. Upravo taj segment bolida trenutno Ferrariju stvara najviše problema u direktnim duelima.
“Nemamo prednost na pravcima. To je očigledno problem, čak i kada se borite s drugim bolidima, jer vrlo lako gubimo pozicije kada neko drugi koristi način preticanja,” rekao je Vasseur za motorsport.
Međutim, šef Ferrarija naglasio je da problem nije vezan samo za pogonsku jedinicu, nego za kompletan paket bolida.
“Znamo za to. Radi se o kompletnom paketu, a bolid nije samo motor. Moramo raditi na svakom aspektu,” dodao je Francuz.
Ferrari je u prvih petnaestak krugova utrke pokazao da tempo definitivno postoji. Charles Leclerc je uspio kontrolisati situaciju na vrhu poretka, ali nakon gubitka prve pozicije Ferrari više nije imao odgovor na tempo rivala.
“Uspjeli smo prilično komforno voditi utrku prvih 15 do 17 krugova, a to znači da smo to mogli raditi i mnogo duže. Glavni problem je bio taj što nakon gubitka prvog mjesta stvari više nisu išle u našem smjeru,” objasnio je Vasseur.
Zbog toga Ferrari sada veliki fokus prebacuje na VN Kanade, gdje bi tim iz Maranella trebao donijeti novu rundu nadogradnji za SF-26 bolid. Upravo u tim promjenama Ferrari vidi priliku za povratak u ozbiljniju borbu za pobjede i naslov.
“Hajde da se fokusiramo na Kanadu i pokušamo što ranije donijeti nadogradnje kako bismo poboljšali bolid i riješili probleme,” rekao je šef Ferrarija.
Iako se nakon samo četiri utrke već počelo govoriti o tome da Mercedes ima značajnu prednost u borbi za titulu, Vasseur ne želi ni razmišljati o odustajanju od prvenstva. Francuz podsjeća da je prošla sezona pokazala koliko se odnos snaga može promijeniti tokom godine.
“Tek smo na četvrtoj utrci. U utrkivanju je uvijek sve moguće,” naglasio je Vasseur.
Šef Ferrarija pritom je podsjetio na prošlu sezonu i povratak Maxa Verstappena nakon problema koje je Red Bull imao sredinom godine.
“Ako pogledamo prošlu godinu, Max je u Monzi bio jako daleko, pa se ipak vratio i borio do posljednje utrke. Imamo određene probleme koje moramo riješiti, ali znamo šta trebamo uraditi i šta moramo popraviti,” zaključio je Vasseur.