Jonathan Wheatley će napustiti svoju ulogu sportskog direktora Red Bulla krajem 2024. i postati šef Audija.
Wheatley će preuzeti svoju novu ulogu u Audiju u sklopu priprema za prvu sezonu njemačkog proizvođača 2026., a odslužit će razdoblje prijevremenog odnora nakon odlaska iz Red Bulla na kraju godine.
Britanac se pridružio Red Bullu 2006. godine nakon što je radio u Renaultu kao njegov šef za mehaniki postavši menadžer momčadi, a potom i sportski direktor u dva razdoblja osvajanja naslova austrijske momčadi.
“Bila je to duga i uspješna veza sa Jonathanom, više od 18 godina,” rekao je šef Red Bulla Christian Horner. “Njegov doprinos šest konstruktorskih i sedam vozačkih titula, prvo kao menadžer tima, a kasnije sportski direktor, zauvijek će biti biljeg u historiji našeg tima.”
Wheatleyjev odlazak slijedi nakon odlaska tehničkog direktora Adriana Neweya, budući da će cijenjeni dizajner također napustiti tim na kraju godine.
Ranije ove godine objavljeno je da je Wheatley gajio ambicije da postane šef Red Billa, te da se smatrao opcijom da naslijedi Christiana Hornera kada je ovaj bio upleten u skandal zbog lošeg ponašanja.
Bilo je jasno da je Wheatley tražio priliku da vodi momčad u budućnosti, pa je odlučio da mu Audi bude buduće odredište.
Audi trenutno prolazi kroz promjenu u upravljačkoj strukturi, budući da su izvršni direktor Andreas Seidl i glavni predstavnik Oliver Hoffmann razriješeni dužnosti u pripremi ulaska proizvođača u F1.
Bivši šef Ferrarija Mattia Binotto je ovog vikenda preuzeo uloge operativnog direktora i tehničkog direktora, a jedna od njegovih prvih odluka bila je odlučiti o identitetu drugog vozača momčadi uz Nicu Hulkenberga. Cilj broj jedan momčadi, Carlos Sainz, potpisao je za Williams u ponedjeljak jer je odbio ponude Audija i Alpinea.
Wheatley će tako podnijeti izvještaj Binottu kada preuzme ulogu šefa momčadi u Hinwilu, dok budućnost trenutnog predstavnika momčadi Alessandra Alunnija Bravija ostaje nepoznata.