Andrea Kimi Antonelli otvoreno je priznao da se još uvijek nije u potpunosti prilagodio načinu na koji Mercedesov bolid reaguje na njegov stil vožnje, ali vjeruje da napreduje iz utrke u trku u svojoj prvoj sezoni u Formuli 1.
Nakon teškog srednjeg dijela sezone, mladi Italijan je pokazao jasan napredak i povratak u formu, uz rezultate koji sugerišu da je najgori period iza njega.
Promjena stila vožnje
Nakon snažnog starta u debitantskoj sezoni, Antonelli je sredinom godine upao u krizu — nije vozio prirodno, previše je razmišljao i izgubio tempo, skupivši samo 16 bodova u devet vikenda, nakon što je u prvih šest imao 48.
Ipak, posljednje tri utrke donijele su preokret: deveto mjesto na domaćoj utrci u Monzi, zatim četvrto u Bakuu, dvije sekunde iza podijuma, te peto u Singapuru. Dok je njegov timski kolega George Russell iskoristio iskustvo za pole poziciju i pobjedu, Antonelli je pokazao da je pronašao stabilnost i samopouzdanje.
„Još uvijek osjećam da ne mogu voziti bolid onako kako želim“, rekao je Antonelli novinarima u Singapuru. „Moj stil vožnje je prilično agresivan — volim ‘baciti’ bolid u krivinu. To radim kad imam samopouzdanja, ali čini se da s ovom generacijom bolida to baš i nije moguće.“
Granica je vrlo tanka
Antonelli je objasnio da su današnji bolidi ekstremno osjetljivi na sve promjene — od aerodinamike do guma i vjetra.
„Možda je to zbog načina na koji aerodinamika radi, zbog guma ili zbog toga što su ovi bolidi veoma osjetljivi na vjetar. Granica je toliko visoka da, kad je jednom pređeš, nemaš ništa. Bolid postane potpuno nepredvidljiv i izuzetno težak za kontrolu.“
Zato se, kaže, trudi da pronađe ravnotežu između svog prirodnog instinkta i zahtjeva koje Mercedesov bolid traži.
„Još uvijek pokušavam malo promijeniti način vožnje. Ne u potpunosti, jer u nekim zavojima bolid to može podnijeti, ali u drugim ne može. Pokušavam razumjeti u kojim trenucima mogu tražiti više od bolida, a u kojim moram biti smireniji.“
Italijan priznaje da se vožnja još uvijek ne osjeća potpuno prirodno, ali vjeruje da napreduje pravim putem.
„Još nije sve kako želim, ali pravim korake u pravom smjeru,“ zaključio je Antonelli.