Vozač Red Bulla Max Verstappen izjavio je da bi ga čudne stvari mogle odvesti iz tima Red Bulla, ali je napomenuo kako je slijedećih nekoliko utrka jako bitne za njegovu budućnost, a takvo nešto zna i Red Bull.

Četverostruki svjetski prvak Max Verstappen kaže da ne razmišlja o napuštanju tima koji mu je donio četiri uzastopne titule svjetskog prvaka u Formuli 1, uprkos poteškoćama sa bolidom za sezonu 2025. 

Verstappen se pridružio Red Bullu iz sestrinskog tima Toro Rosso 2016. godine i pobijedio već u svojoj prvoj utrci sa timom iz Milton Keynesa. Od tada je dodao još 63 pobjede i osvojio četiri naslova svjetskog prvaka između 2021. i 2024. godine – sve u Red Bullovom bolidu. 

Međutim, nakon dominantnog razdoblja, Verstappen se u 2025. godini suočava s problemima u vožnji zahtjevnog bolida i žestokom konkurencijom iz McLarena. Ipak, Nizozemac kaže da i dalje planira voziti za Red Bull u 2026. 

„Uvijek sam to govorio timu,“ rekao je Verstappen za nizozemski list De Telegraaf. „To je namjera, osim ako se ne dogode neke čudne stvari. Ali to [odlazak] trenutno nije moja namjera.“ 

Verstappenove izjave u velikoj mjeri potvrđuju njegovu lojalnost Red Bullu, ali ipak ne isključuju potpuno mogućnost promjene tima prije promjene tehničkih pravila 2026. godine. 

Nizozemac je jasno stavio do znanja kako će naredni period biti izuzetno važan za njega i RedBull, koji zna šta on misli, a to je konkurentan bolid kako bi se mogao boriti za pobjede i naslove.

„Jer prvo želim vidjeti kako će se odvijati ostatak sezone – ili barem njen dio,” napomenuo je on. „Da tim može napraviti velike, konkretne korake naprijed.“ 

„Slijedećih nekoliko utrka su veoma važne. Da, i za moju budućnost. I ne govorim tu nužno samo o idućoj godini, već općenito. Mislim da je to jasno i svima u timu,“ istakao je Nizozemac. 

Iako još uvijek nije potpuno sigurno za koji će tim Verstappen voziti, uprkos važećem ugovoru sa Red Bullom do kraja 2028. godine, jedno je jasno: Verstappen se ne povlači iz Formule 1 u skorije vrijeme. 

Zapravo, četverostruki svjetski prvak izjavio je da glasine o pauzi ili privremenom povlačenju iz F1 „nisu istinite ni u kom slučaju.“ 

„O tome nema ni govora, moja namjera je ostati u Formuli 1 barem do 2028. godine,” pojašnjava on. „Naravno, ne sviđa mi se sve u ovom okruženju, ali volim raditi s ljudima oko sebe i volim samo utrkivanje. Iako četvrto mjesto poput onog u Miamiju nije ono zbog čega se takmičim. Ali uvijek je bolje nego biti zadnji.“ 

Red Bull se nada da će ovog vikenda u Imoli popraviti rezultat u odnosu na četvrto mjesto koje je Verstappen zauzeo u Miamiju. Austrijski tim je na stazu u Italiji donio niz nadogradnji s ciljem da smanji zaostatak za vodećim timom prvenstva – McLarenom.