Šef Formule 1, Ross Brawn se nada da će Lewis Hamilton i Max Verstappen izbjeći incidente u nastavku sezone nakon VN Velike Britanije jer niko ne želi da se prvenstvo odluči odustajanjima i kaznama.

Dva najveća rivala u borbi za naslov su imali prvi ozbiljniji incident u kojem je Max Verstappen završio u barijerama Silverstonea pri velikoj brzini, dok je Hamilton pretrpio oštećenje bolida.

Sedmerostruki svjetski prvak je dobio kaznu od 10 sekundi, a Nizozemac je bio poslan u bolnicu kako bi se provjerilo njegovo stanje jer je pretrpio udarac od 51G. Odustajanje vozača Red Bulla je iskoristio Hamilton kako bi smanjio zaostatak na 8 bodova.

Brawn kaže da je uživao u „nevjerovatnom vikendu“ na Silverstoneu s „dramatičnim početkom i dramatičnim završetkom“, dok je Hamilton lovio Ferrarijevog Charlesa Leclerca kako bi pobijedio.

Međutim, motorsportski direktor Formule 1 izrazio je žaljenje zbog incidenta koji se dogodio u prvom krugu koji je okončao Verstappenovu utrku.

„Vidjeli smo da su protagonisti za naslov još jednom imali borbu točak uz točak, ali ovaj put je to završilo sudarom, koji je okončao Maxovu utrku,“ rekao je Brawn.

„Bilo je veliko olakšanje kad sam ga (Verstappen) vidio kako izlazi iz bolida i hoda prije nego što je otišao u bolnicu na mjere predostrožnosti. Kao što je uvijek slučaj u ovim stvarima, postojat će široki spektar mišljenja o pravima i nepravdama.“

„Jasno je da su nam ‘oteli’ uzbudljivu borbu i da niko ne želi da se prvenstvo odluči odustajanjima i kaznama, a, kao u ovom slučaju, postoji ozbiljan rizik za oba vozača,“ pojašnjava Brawn.

„To je nešto o čemu će razmišljati oba vozača. Nadam se da ćemo te incidente moći izbjeći u budućnosti jer mislim da nam je oduzeta fantastična borba. Utrkivali su se međusobno pola kruga i bilo je uzbudljivo. Zamislite koliko bi grand prix bio dramatičan da je to bilo utrkivanje.“