Formula 1 u Miami stiže s novim regulatornim promjenama koje se odnose na situacije sa slabim prijanjanjem, uključujući i kišne uslove koji bi mogli biti važan faktor tokom nedjeljne utrke.
FIA je nakon uvodnih rundi sezone odlučila dodatno prilagoditi pravila za 2026., ali je više puta naglašeno da se ne radi o revoluciji, nego o evoluciji postojećeg koncepta. Glavni fokus promjena odnosi se na kvalifikacije, razlike u brzini između dva bolida u borbama točak uz točak, startove utrka i sada posebno vožnju po mokroj stazi.
Iako u dosadašnjem dijelu sezone 2026. još nije bilo pravih kišnih sesija, osim jednog dana testiranja u Barceloni na kojem su vozili samo Ferrari i Red Bull, vozači su već jasno upozorili da bi nova generacija bolida mogla biti izuzetno zahtjevna za kontrolu po kiši.
Prvi razlog leži u novim pogonskim jedinicama. Električni motor od 350 kW isporučuje snagu gotovo trenutno, što izlazak iz zavoja čini mnogo težim za kontrolu. Zbog takvog naglog naleta snage zadnji kraj bolida lakše gubi stabilnost, pa su bolidi prirodno skloniji preupravljanju.
Uz to dolaze još dva važna faktora. Gume su sada uže kako bi se smanjila masa i aerodinamički otpor, što znači manje mehaničkog prijanjanja, dok je istovremeno smanjen i downforce. Takva kombinacija čini zadnji kraj bolida nervoznijim, posebno u mokrim uslovima, što bi moglo postati vrlo važno u Miamiju ako se ostvare prognoze o kiši za nedjelju.
Zbog toga je FIA prihvatila povratne informacije vozača i zajedno s timovima odlučila uvesti zajedničke promjene u radu pogonskih jedinica za mokru stazu. Cilj je prilagoditi linije ubrzanja i isporuku snage, jer su se vozači bojali da bi zadržavanje punih 350 kW kao u suhim uslovima moglo stvoriti sigurnosni rizik.
„Iz sigurnosne perspektive, jedno područje intervencije odnosi se na performanse bolida po mokrom. Još nismo imali pravu situaciju na mokroj stazi, ali neki vozači su već izrazili zabrinutost zbog kišnih utrka s kojima bismo se mogli suočiti – da bi tolika količina snage mogla biti problematična, kao i korištenje punog boosta po kiši,” rekao je direktor FIA-e za jednosjede Nikolas Tombazis.
Kišni uslovi nisu bili jedina briga za FIA-u. Čak i na suhoj stazi u Japanu bilo je jasno da korištenje boosta može otvoriti sigurnosna pitanja. Velike razlike u brzini između dva bolida povećavaju rizik od kontakta, posebno u borbama točak uz točak.
Zbog toga su FIA i timovi odlučili smanjiti efekt boosta i u suhim uslovima. Kada električni motor isporučuje manje od 150 kW, dodatni potisak sada može povećati vrijednost samo do tog nivoa. Međutim, ako je snaga već iznad 150 kW, više se neće vraćati na 350 kW kao ranije.
Za kišne uslove uveden je još strožiji pristup, jer su vozači tražili posebne mjere. Bolidi će u kiši i dalje stvarati veliku količinu vodene prašine, što smanjuje vidljivost, dok će dio pokretne aerodinamike ostati djelimično aktivan. Prednje krilo će se i dalje moći podešavati kako bi se smanjili otpor zraka i downforce, čime se smanjuje rizik da podnica udara o stazu i troši kliznu ploču, dok će zadnje krilo ostati zatvoreno.
Iako će način rada za preticanje ostati aktivan u uslovima slabog prijanjanja, u granicama novih krivulja snage za mokru stazu, od Miamija više neće biti dozvoljeno koristiti boost po kiši iz sigurnosnih razloga.
U posljednjem nacrtu pravila objavljenom prije američke runde, FIA je dodala član B7.2.1g u dijelu koji se odnosi na ograničenja isporuke energije.
„U uslovima slabog prijanjanja korištenje boost načina rada, kako je definisano u dokumentu FIA-F1-DOC-058, bit će onemogućeno i nije dozvoljeno.”
Odluka da se boost zabrani po kiši slijedi istu sigurnosnu logiku kao i ranija zabrana korištenja DRS-a u mokrim uslovima. Cilj je smanjiti razlike u brzini između bolida, jer bi takve razlike po kiši mogle dovesti do potencijalno kritičnih situacija.