Kako se testiranja u Barceloni približavaju, Mercedes ubrzava pripreme za 2026. godinu: italijanski vozač obavio je test sjedišta u W17 bolidu, simboličan prvi korak ka sezoni koja će imati veliki značaj i za Mercedes i za njega lično, dok nastoji da učvrsti napredak ostvaren u završnici 2025.

Početak sezone 2026. sve je bliže, a testiranja u Barceloni već su zakazana za kraj januara, dok su ekipe zauzete finaliziranjem svakog detalja kako bi spremno dočekale start novog tehničkog ciklusa. Mercedes također ubrzava vlastite pripreme: Andrea Kimi Antonelli testirao je sjedište novog W17, nužan korak koji praktično označava početak njegove druge sezone u Formuli 1.

Mladi vozač iz Bologne radio je na klasičnim elementima testa sjedišta: od provjere položaja za vožnju do poravnanja retrovizora, uključujući podešavanje udaljenosti od volana i osjećaja u stubu upravljača. Također je radio i na visini sjedenja, koja iz sigurnosnih razloga mora ostati ispod određene dijagonale.

Ove operacije postale su rutina, ali za one koji Formulu 1 doživljavaju iznutra, one predstavljaju mnogo više od puke formalnosti. Mercedes je odlučio da sjedište izradi na maketi šasije, a ne na finalnoj jedinici koja će biti viđena tokom testiranja u Barceloni.

Antonellijeva debitantska sezona 2025. bila je mješavina svega: obećavajući početak, zahtjevna sredina i snažan završetak. Dodatni faktor bila je i pogrešna nadogradnja zadnjeg ovjesa koju je Mercedes uveo, a koja je usporila razvoj bolida i, posljedično, razvoj samog vozača, jer nije odgovarala njegovom stilu vožnje. Dva ili tri mjeseca stagnacije bila su visoka cijena za debitanta koji je tražio kontinuitet.

U završnom dijelu sezone ponovo je pronašao konkurentnost, osvojivši dva podijuma (Brazil i Las Vegas, pri čemu je potonji došao nakon diskvalifikacije McLarena) i uspijevajući da u nekoliko navrata završi ispred Georgea Russella. Bio je to važan signal, dodatno naglašen njegovim napretkom u kvalifikacijama, koje su predstavljale stvarnu slabost u prvoj polovini sezone.

Trkaći tempo rijetko je bio upitan, ali bio je potreban iskorak u jednom brzom krugu kako bi sebi olakšao posao u utrkama. Na tom planu napredak je bio vidljiv, a upravo to bi trebalo da se potvrdi u 2026. godini, sezoni u kojoj Antonelli više neće biti novajlija, već vozač sadašnjosti i budućnosti, u potrazi za stabilnošću. To je najkompleksniji izazov za svakog mladog vozača u Formuli 1, a sada je red na njega.

Da bi se to ostvarilo, bit će potreban i konačno konkurentan Mercedes. W17, bolid koji će otvoriti novi tehnički ciklus, predstavlja ključni projekt za njemačkog proizvođača. Prvi renderi bit će objavljeni online 22. januara, prije testiranja u Barceloni, dok je klasična prezentacija planirana za početak februara. W17 je prazna ploča na kojoj Mercedes namjerava ponovo ispisati vlastitu konkurentnost nakon nekoliko izuzetno uspješnih sezona.